3
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Sharp 2T-C40HE2245KB
40" LED Smart Television, Full HD, Black, E Rated
£179
£185 with delivery
Available Screen Sizes
- 24"
- 40"
Save more together
- Product code: 2T-C40HE2245KB
- Freely, the newest way to stream live and on demand TV, all in one place, for free
- Compatible with many streaming apps, including Disney+ and Netflix, as well as many more
- Warranty - 3 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 559 x 892 x 216

Energy
Rating
| Type | 40" LED Smart Television |
| Brand | Sharp |
| Model | 2T-C40HE2245KB |
| Also known as: | 2TC40HE2245KB |
| EAN: | 5905683273053 |
| Freely, the newest way to stream live and on demand TV, all in one place, for free | |
| Compatible with many streaming apps, including Disney+ and Netflix, as well as many more |
| Display diagonal | 101.6 cm (40) |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | LED |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Contrast ratio (dynamic) | 1000000:1 |
| Tuner type | Analog & digital |
| Analog signal format system | PAL, SECAM |
| Digital signal format system | DVB-T, DVB-T2, DVB-C, DVB-S, DVB-S2 |
| Smart modes | Eco, Natural, Dynamic, Movie, Sports, Game |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Audio decoders | Dolby Digital, Dolby AC4, Dolby Digital Plus |
| Wi-Fi | Yes |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Introduction year | 2026 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Game mode | Yes |
| HDMI ports quantity | 3 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Component video (YPbPr/YCbCr) in | 0 |
| Composite video in | 1 |
| Composite video out | 0 |
| Audio (L/R) in | 0 |
| Audio (L/R) out | 0 |
| Digital audio optical out | 1 |
| Digital audio coaxial out | 0 |
| Digital audio coaxial in | 0 |
| Headphone outputs | 1 |
| RS-232 ports | 0 |
| RS-232C ports | 0 |
| SCART ports quantity | 0 |
| RF ports quantity | 1 |
| Remote (IR) output | 0 |
| AC (power) in | Yes |
| RGB ports quantity | 0 |
| Auto power off | Yes |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Width (with stand) | 892 mm |
| Depth (with stand) | 216 mm |
| Height (with stand) | 559 mm |
| Weight (with stand) | 5.48 g |
| Width (without stand) | 892 mm |
| Depth (without stand) | 84 mm |
| Height (without stand) | 512 mm |
| Weight (without stand) | 5.45 g |
| Package weight | 6.9 g |
3 years parts and labour. Register your product within 30 days of purchase at sharp.registeritem.co.uk/appliance-details/product-type.
3
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Compatible Wall brackets
Choose an option below. All include fastening screws for the TV screen.
Fixed
Tilting
Full Motion
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £59.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Add a wall bracket 




Loading
You've added an item to your basket.