1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Sharp 2T-C40HE3245KB
40" QLED Smart Television, Full HD, Black, E Rated
£189
Save £30.99
Was £219.99
Free Delivery
- Product code: 2T-C40HE3245KB
- Screen (Inches/Type) - 40 Full HD QLED
- Operating System - TiVo
- Enjoy rich color and sharp detail with this 40 inch Smart QLED TV from SHARP, featuring HDR10 and HLG supportideal for vibrant living room TV viewing
- Access 160+ free channels and top apps like Netflix, Prime Video, and Disney+ with TiVo OS
- Warranty - 1 year parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 559 x 892 x 216
Energy
Rating
| Type | 40" QLED Smart Television |
| Brand | Sharp |
| Model | 2T-C40HE3245KB |
| Also known as: | 2TC40HE3245KB |
| EAN: | 5905683272810 |
| Enjoy rich color and sharp detail with this 40 inch Smart QLED TV from SHARP, featuring HDR10 and HLG supportideal for vibrant living room TV viewing | |
| Access 160+ free channels and top apps like Netflix, Prime Video, and Disney+ with TiVo OS. Enjoy intuitive search and personalized streaming in one simple interface | |
| This 40 inch TV features a sleek frameless design that fits beautifully in any space. VESA mount compatible for flexible wall or stand placement | |
| Experience the future of free TV. Freely brings you live and on-demand shows from BBC, ITV, Channel 4, and Channel 5 - all without an aerial or subscription. Simply connect via Wi-Fi and watch instantly | |
| Includes HDMI ARC, USB, LAN, Wi-Fi, headphone jack, and optical audio outideal for connecting consoles, soundbars, and streaming devices |
| Display diagonal | 101.6 cm (40) |
| HD type | Full HD |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display technology | QLED |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Supported video modes | 1080p |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2 |
| Channels quantity | 160 channels |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | TiVo |
| Universal guide | Yes |
| Video apps | Amazon Prime Video, Disney+, Netflix |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 10 W |
| Audio decoders | Dolby Digital |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Stand type | Legs stand |
| Stand colour | Black |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| HDMI ports quantity | 3 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Audio (L/R) out | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Power consumption (typical) | 26 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Width (with stand) | 892 mm |
| Depth (with stand) | 216 mm |
| Height (with stand) | 559 mm |
| Desktop stand | Yes |
| Cables included | Audio (3.5mm), HDMI, LAN (RJ-45), USB |
| Remote control included | Yes |
1 year parts and labour.Activate your warranty within 14 days of purchase and get an extra 6 months free.To activate your warranty go to sharp.registeritem.co.uk/appliance-details/origin-country.Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
1
Year
Warranty
Compare with similar items
£189
Save £30.99
Was £219.99
£249
Save £10
Was £259
£179
£269
Save £30
Was £299
Customers also bought
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £63 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.