2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Dyson AM07
Cool™ Tower Fan, White/Silver
£299.99
Save £49.01
Was £349
Service that goes further
- Product code: 300910-01
- Style - Household bladeless fan
- Suitable for room volume up to - 27 m²
- Air Multiplier technology
- Sleep timer
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1007 x 190 x 230

| Type | Cool™ Tower Fan, White/Silver |
| Brand | Dyson |
| Model | AM07 |
| Also known as: | 300910-01 |
| EAN: | 5025155018187 |
| Air Multiplier technology: Amplifies surrounding air, giving an uninterrupted stream of smooth airflow | |
| Sleep timer: Can be programmed to turn off after pre-set intervals, from 15 minutes to 9 hours | |
| Remote control: Curved and magnetised to store neatly on your Dyson Cool tower fan | |
| Smooth oscillation: To direct airflow around the room |
| Type | Household bladeless fan |
| Product colour | Silver, White |
| Placement | Table |
| Suitable for room volume up to | 81 m³ |
| Suitable for room volume up to | 27 m² |
| Timer | Yes |
| Timer duration (maximum) | 9 h |
| On/off switch | Yes |
| Cord length | 1.8 m |
| Non-slip feet | Yes |
| Power source type | AC |
| Width | 190 mm |
| Depth | 230 mm |
| Height | 1007 mm |
| Weight | 2.85 kg |
| Remote control included | Yes |
2 years parts and labour. To activate your warranty go to www.dyson.co.uk/register.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.