2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Morphy Richards 302000
Turbo Glide 2800W Steam Iron, Purple
£38.99
£44.99 with delivery
Service that goes further
- Product code: 302000
- Powerful 150g steam boost at the touch of a button
- Generous 400ml water tank means each fill lasts longer
- Precision tip ceramic sole plate for hard-to-reach areas
- Auto shut-off after 8 minutes of disuse for total peace of mind
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 150 x 133 x 298

| Type | Turbo Glide 2800W Steam Iron |
| Brand | Morphy Richards |
| Model | 302000 |
| EAN: | 5011832068842 |
| Powerful 150g steam boost at the touch of a button | |
| Generous 400ml water tank means each fill lasts longer | |
| Precision tip ceramic sole plate for hard-to-reach areas | |
| Auto shut-off after 8 minutes of disuse for total peace of mind | |
| 40g Per Min Constant Steam |
| Type | Steam iron |
| Soleplate type | Ceramic soleplate |
| Variable steam | Yes |
| Cord length | 3 m |
| Steam boost performance | 40 g/min |
| Auto power off | Yes |
| Product colour | Purple, White |
| Continuous steam | Yes |
| Continuous steam performance | 40 g/min |
| Water tank capacity | 0.4 L |
| Anti-drip function | Yes |
| Vertical steam function | Yes |
| Spray function | Yes |
| Anti-scale system | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Warm-up time | 45 s |
| Auto shut-off | Yes |
| Water level indicator | Yes |
| Ready indicator | Yes |
| Iron power | 2800 W |
| Width | 133 mm |
| Depth | 298 mm |
| Height | 150 mm |
| Weight | 1.39 kg |
| Package width | 150 mm |
| Package depth | 335 mm |
| Package height | 165 mm |
| Package weight | 1.63 kg |
| Plastic packaging weight | 5.8 g |
| Country of origin | China |
2 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.morphyrichards.co.uk/pages/product-registration.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
£38.99
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now for delivery in 4+ weeks
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.