2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Morphy Richards 302010
Steam Flow 2400W Turbo Steam Iron, Green
£34.99
Save £5
Was £39.99
£40.99 with delivery
Service that goes further
- Product code: 302010
- Wattage
- 2.5 Metre Cable Length
- Ceramic Soleplate
- Anti-Drip Feature
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 152 x 136 x 310

| Type | Steam Flow 2400W Turbo Steam Iron |
| Brand | Morphy Richards |
| Model | 302010 |
| EAN: | 5056765400024 |
| Wattage: 2400w - This steam iron uses 2.40kw per hour making it incredibly energy efficient | |
| 2.5 Metre Cable Length: Offers sufficient reach for convenient use without constantly switching power outlets | |
| Ceramic Soleplate: Provides a smooth glide and even heat distribution, ensuring effective wrinkle removal | |
| Anti-Drip Feature: Prevents water leakage, protecting your clothes from water spots and ensuring a mess-free ironing experience | |
| Auto Shut-Off: Providing added safety and energy efficiency | |
| 450ml Water Tank Capacity: Allows for longer ironing sessions with fewer refills, improving convenience and efficiency | |
| Self Clean & Anti-Calc Feature: Simplifies maintenance and helps to reduce limescale | |
| Steam Output: 35g/min: Delivers a steady and powerful steam flow, making it easier to remove stubborn creases | |
| Variable Steam Feature: Lets you adjust the steam intensity to suit different fabric types and ironing needs | |
| Vertical Steam: Allows you to iron hanging garments or curtains effortlessly, adding versatility to your ironing routine | |
| Manual Control: Provides easy-to-use settings for precise temperature and steam adjustments to suit your specific ironing preferences | |
| Beaker Included: Precisely fill up your iron with the included pouring beaker |
| Type | Steam iron |
| Soleplate type | Ceramic soleplate |
| Variable steam | Yes |
| Cord length | 2.5 m |
| Steam boost performance | 35 g/min |
| Auto power off | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Product colour | Green, White |
| Automatic anti-calc | Yes |
| Water tank capacity | 0.45 L |
| Anti-drip function | Yes |
| Vertical steam function | Yes |
| Spray function | Yes |
| Overheat protection | Yes |
| Anti-scale system | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Auto shut-off | Yes |
| Non-twisting cord | Yes |
| Water level indicator | Yes |
| Ready indicator | Yes |
| Iron power | 2400 W |
| Width | 136 mm |
| Depth | 310 mm |
| Height | 152 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Package width | 150 mm |
| Package depth | 335 mm |
| Package height | 165 mm |
| Package weight | 1.5 kg |
| Measuring cup | Yes |
| Country of origin | China |
2 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.morphyrichards.co.uk/pages/product-registration.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.