Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hoover HD 4106AMC/1-80
Washer Dryer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 31010858
- Capacity (kg) - Wash 10/Dry 6
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Top efficiency in A class
- Auto care cycle
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 600 x 580 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washer Dryer |
| Brand | Hoover |
| Model | HD 4106AMC/1-80 |
| Also known as: | 31010858 |
| EAN: | 8059019010748 |
| Top efficiency in A class | |
| Auto care cycle | |
| KG mode plus | |
| Label scan and Virtual Wardrobe | |
| Power care system | |
| Eco-Power Motor |
| Loading type | Front-load |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Door hinge | Left |
| Built-in display | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Door colour | White |
| Door handle colour | White |
| Control type | Rotary, Touch |
| Display type | LED |
| Viewing window | Yes |
| Drum material | Stainless steel |
| Motor type | Brushless |
| Certification | Woolmark |
| Rated capacity (washing & drying) | 6 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Rated capacity (washing) | 10 kg |
| Washing programs | Hygiene/anti-allergy, Steam |
| Delayed start timer | Yes |
| Noise emission class | C |
| Noise level (spin) | 78 dB |
| Cycle time washing | 239 min |
| Cycle time washing & drying | 570 min |
| Delay start (max) | 24 h |
| All-in-one washing program | All in One |
| Apps supported | hOn |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Energy efficiency class (washing) | A |
| Energy efficiency class (washing & drying) | D |
| Water consumption washing per cycle | 51 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing) | 51 kWh |
| Water consumption washing & drying per cycle | 86 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing & drying) | 308 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power plug type | Type G |
| Depth | 580 mm |
| Width | 600 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 66 kg |
| Height with worktop | 890 mm |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 600 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 68 kg |
Like most modern washer dryers, this one is cold fill only. Some older washer dryers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
A CLASS
In compliance with the New Energy Label, this washer dryer is in A class using the washing cycle only, reducing consumption starting from 51% compared to a G class, saving energy and protecting the environment.
AUTO CARE CYCLE
The Auto Care programme sets you free from chores, it is capable to automatically adapting the cleaning action to the quantity and type of the load giving the best results without any worries.
KG MODE PLUS
The KG Mode Plus, due to a new intelligent algorithm, that perfectly adjusts water, energy and time consuption according to actual loading, optimizing resources utilization in any washing circumstance.
LABEL SCAN and VIRTUAL WARDROBE
Forget your landry labels! The exclusive Scan to Care function, available via hOn App, allows to create your virtual wardrobe. Just take a picture of your garment, the App will collect and store all your clothes washing instructions, suggesting the specific programme and treatment to take care of them.
HYGIENE CYCLE
Hygiene cycle is designed to remove allergens and bacteria from your laundry by increasing the washing temperature up to 60C for a prolonged time and by extending the rinsing phase at the end. It is the ideal programme for sanitizing personal and baby clothes, ensuring the best hygiene and care for your family.
POWER CARE SYSTEM
Creates a perfect mixture of water and detergent that deeply penetrates into the fibers, removing all stains even at lower temperatures giving professional results.
ECO-POWER MOTOR
H-WASH&DRY 500 is equipped with a new generation of PERMANENT MAGNET BRUSHLESS motor, the most long-lasting, powerful and efficient belt driven technology available.
ACTIVE BALANCE
The Active Balance technology optimises the rotation of the drum and always gives the best rinsing results. It reduces washing time and machine vibrations.
COMPLETE SET OF 9 CARE CYCLES
H-WASH&DRY 500 is a unique machine offering a complete set of Care Cycles, allowing to keep all your favourite clothes looking good for longer time and without any effort.
THE ADVANTAGES OF BEING CONNECTED
Enhance your washing performance with the new hOn App and access a world of exclusive extra contents:
- Check the status of your washing machine remotely and receive end of cycle notification to never forget your laundry
- Get more than 60 additional cycles to take care of specific garment or fabric
- Get programmed maintenance updates and reminders to preserve your washer's reliability
- Get suggestions about the perfect detergent settings for your load. You will be able to optimize washing results and reduce wastes
- Get real-time consumption data during washing cycles and track your usage habits to improve efficiency
- Access useful stain guides with over 50 tips to treat your clothes at best
Loading
You've added an item to your basket.