10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Haier HW90-B14939S8 I-Pro Series 3
Washing Machine, 9kg, 1400 Spin, Grey, A Rated
£379
- Product code: 31019050
- Capacity (kg) - 9
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Refresh Programme
- A Class
- Warranty - 10 years parts and 5 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 600 x 670 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washing Machine |
| Brand | Haier |
| Model | HW90-B14939S8 I-Pro Series 3 |
| Also known as: | 31019050, HW90B14939S8 IPro Series 3, HW90-B14939S8, HW90B14939S8 |
| EAN: | 6921081594315 |
| Note | We have this item in stock, and you can also view a demonstration model on display in our showroom |
| Refresh Programme | |
| A Class | |
| Direct Motion Motor | |
| Anti-Bacterial Treatment | |
| 24H Time Delay | |
| Automatic weight detection |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | Anthracite |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Door hinge | Left |
| Door opening | Side opening |
| Door colour | Black |
| Drum material | Stainless steel |
| Door handle colour | Black |
| Drum volume | 54 L |
| Motor type | Beltless |
| Viewing window | Yes |
| Rated capacity | 9 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Number of washing programs | 15 |
| Noise emission class | A |
| Noise level (spin) | 67 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | Steam |
| Delay start (max) | 24 h |
| Cycle time (max) | 228 min |
| Automatic load recognition | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 48 kWh |
| Water consumption per cycle | 47 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power plug type | Type G |
| Width | 600 mm |
| Depth | 670 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 74 kg |
| Package width | 653 mm |
| Package depth | 695 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 77 kg |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Professional laundry results at home
The Haier Refresh programme refreshes your clothes in a highly effective and innovative manner. It uses vapour technology to remove odours, fine dust and allergens while reducing creases and softening the fabrics. Suitable for all clothing types, even delicate fabric.
A Class Energy Rating
Choosing Haiers A Class Washing Machine means saving energy, improving performance efficiency and protecting the environment. It promises at least -51% consumption compared to the G Class machines on the market.
The long lasting washing machine
Haiers Direct Motion Motors have been designed and built to last. Operating without a belt, the motor is directly attached to the drum, which vastly reduces noise and vibration. This increases durability as well as reducing energy and water consumption. With an international patent, it is the best in its category, and thanks to the direct control of its movements it is able to simulate even the most delicate hand washes.
Antibacterial treatment for a cleaner machine
The exclusive Haier material protects the most sensitive areas of your washing machine. Haier's Anti-Bacterial Treatment (ABT®) protects against mould and bacteria forming in vulnerable areas, such as the detergent drawer and porthole gasket for a more hygienic laundry cycle by up to 99%.
Control when the cycle ends
An incredibly convenient feature that allows you to select when you want your washing cycle to finish. Simply decide when you need your cycle to end and the washing machine will automatically calculate the starting time. So now you can make sure your laundry fits around your life, and not the other way around!
Extra efficiency with Auto Weigh
The internal digital scales weigh your laundry and automatically adjust the water consumption and cycle duration accordingly. This guarantees excellent results and minimum energy consumption thanks to the Direct Motion Motor, which is also ideal also for lighter loads. It is another smart solution from Haier that truly makes a difference.
10 years parts and 5 years labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.haier.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 28th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £126.33 with a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.