10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Candy CS 1482DW4/1-80
Washing Machine, 8kg, 1400 Spin, White, B Rated
£289
- Product code: 31019528
- Capacity (kg) - 8
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Smart Touch Technology for the easiest washing experience ever
- Start delay
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 600 x 530 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washing Machine |
| Brand | Candy |
| Model | CS 1482DW4/1-80 |
| Also known as: | 31019528, CS 1482DW4180 |
| EAN: | 8059019067322 |
| Smart Touch Technology for the easiest washing experience ever | |
| Start delay | |
| Rapid programmes | |
| Kilo detector | |
| Extra contents via App | |
| Additional cycles | |
| Statistics | |
| Smart check-up | |
| B Class |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Rotary |
| Door hinge | Left |
| Door opening | Side opening |
| Door colour | White |
| Drum material | Stainless steel |
| Drum volume | 58 L |
| Viewing window | Yes |
| Rated capacity | 8 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Number of washing programs | 16 |
| Noise emission class | C |
| Noise level (spin) | 79 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | Cotton, Cottons 20°C, Delicate/silk, Eco 40-60°C, Hand/wool, Mix, Pre-wash, Quick 14min, Quick 30min, Rinse, Spin/drain, Synthetics |
| Load balancing system | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Timer | Yes |
| Cycle time (max) | 218 min |
| Cycle time (quick washing program) | 14 min |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Adjustable temperature | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Apps supported | Candy Simply-Fi |
| Child lock | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Candy technologies (clothes care) | Kilo Detector, Mix Power System, NFC |
| Energy efficiency class | B |
| Energy consumption per 100 cycles | 55 kWh |
| Water consumption per cycle | 44 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.55 kWh |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Power plug type | Type G |
| Width | 600 mm |
| Depth | 530 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 65 kg |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 560 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 67 kg |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
B CLASS
This washing machine in B class, in compliance with the New Energy Label and comparing with the G class, reduces consumption for at leat 43%, saving energy, money and protecting the environment.
SMART TOUCH
Candy washing machines come with Smart Touch connected technology. Depending on the product, it can enrich it with additional functions, give you useful tips to improve your experience with your appliance and guide you through troubleshooting, directly from your smartphone.
* Interaction only possible with Android smartphones equipped with NFC technology.
DOWNLOAD THE BEST CYCLE FOR YOUR LIFESTYL
Smart Cycles function allows you to download the best cycle for your lifestyle and provides additional programs to find the best cycle to take care of your clothes.
KEEP EVERYTHING UNDER CONTROL
Thanks to My Statistics you can control your most frequently used programs and learn how to optimize your washing habits.
SMART CHECK-UP
The Smart check-up function provides a simplified management for longer efficiency. It tells you about the conditions of your appliance by monitoring the health status. In case of error or malfunctioning, the smart guide helps you to identify the solution by yourself.
START DELAY
With a delay start the laundry will be ready just when you want it. It allows you to programme the start of the washing cycle with a maximum delay of 24 hours. No more worries of unpleasant odours created by wet laundry that has been left inside the machine.
RAPID PROGRAMMES
The best combination of time and performance. candy washing machines allow you to choose between no fewer than four cycles that are less than an hour long yet 100% effective.
KILO DETECTOR
Our machines minimise the amount of electricity used, reducing waste. The sensitive weight sensors detect the size of the load and automatically adjust the amount of water and electricity used. With our machines, a half-load can require up to 70% less water, time and electricity!
SIMPLIFY YOUR LIFE - HINTS AND TIPS
When using the Simply-Fi App you have access to numerous Hints and Tips on how best to wash your garments. It will also advise the best programmes to use to help you save time and money whilst getting perfectly clean laundry.
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.candy-home.com/en_GB/register-appliance/ or telephone 0800 479 0770.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 3rd April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.19
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £96.33 with a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.