Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hoover H6DPB6106MBC8-80
Washer Dryer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 31019868
- Capacity (kg) - Wash 10/Dry 6
- Spin Speed (rpm) - 1600
- Top efficiency in A class
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 600 x 580 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washer Dryer |
| Brand | Hoover |
| Model | H6DPB6106MBC8-80 |
| Also known as: | 31019868 |
| EAN: | 8059019077987 |
| Top efficiency in A class |
| Loading type | Front-load |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Door hinge | Left |
| Built-in display | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Door colour | Black |
| Door handle colour | Black |
| Control type | Rotary, Touch |
| Viewing window | Yes |
| Drum material | Stainless steel |
| Rated capacity (washing & drying) | 6 kg |
| Maximum spin speed | 1600 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Rated capacity (washing) | 10 kg |
| Washing programs | Auto, Cotton, Cottons 20°C, Eco 40-60°C, Quick 14min, Quick 30min, Rinse, Spin/drain, Steam, Synthetics, Wool |
| Drying programs | Wash&Dry, Wool |
| Delayed start timer | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Noise emission class | C |
| Noise level (spin) | 78 dB |
| Cycle time washing | 239 min |
| Cycle time (quick washing program) | 14 min |
| Cycle time washing & drying | 570 min |
| Delay start (max) | 24 h |
| Adjustable temperature | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Energy efficiency class (washing) | A |
| Energy efficiency class (washing & drying) | D |
| Water consumption washing per cycle | 51 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing) | 41 kWh |
| Water consumption washing & drying per cycle | 86 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing & drying) | 308 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.41 kWh |
| Energy consumption washing & drying per cycle | 3.08 kWh |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Depth | 580 mm |
| Width | 600 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 66 kg |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 600 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 68 kg |
Like most modern washer dryers, this one is cold fill only. Some older washer dryers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
A CLASS
In compliance with the New Energy Label, this washer dryer is in A class using the washing cycle only, reducing consumption starting from 51% compared to a G class, saving energy and protecting the environment.
Loading
You've added an item to your basket.