10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hoover H3WPS486TMRR6-80
Washing Machine, 8kg, 1400 Spin, Grey, A Rated
£379.99
Service that goes further
- Product code: 31019894
- Capacity (kg) - 8
- Spin Speed (rpm) - 1400
- hOn App
- Scan to Care
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 600 x 530 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washing Machine |
| Brand | Hoover |
| Model | H3WPS486TMRR6-80 |
| Also known as: | 31019894, H3WPS486TMRR680 |
| EAN: | 8059019078663 |
| hOn App | |
| Scan to Care | |
| Care Cycles | |
| Kg Mode Plus | |
| Power Care System | |
| Eco-Power Inverter Motor |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | Anthracite |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Rotary |
| Door hinge | Left |
| Inverter technology | Yes |
| Door opening | Side opening |
| Door colour | Graphite |
| Drum material | Stainless steel |
| Door handle colour | Graphite |
| Drum volume | 58 L |
| Viewing window | Yes |
| Rated capacity | 8 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Noise emission class | B |
| Noise level (spin) | 76 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | Colour, Cotton, Cottons 20°C, Eco 40-60°C, Hand/wool, Quick 14min, Quick 30min, Rinse, Spin/drain, Sport, Steam, Synthetics |
| Delay start (max) | 24 h |
| Cycle time (max) | 218 min |
| Cycle time (quick washing program) | 14 min |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Adjustable temperature | Yes |
| Anti-Crease function | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Apps supported | hOn |
| Child lock | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 43 kWh |
| Water consumption per cycle | 44 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.43 kWh |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Width | 600 mm |
| Depth | 530 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 64 kg |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 560 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 66 kg |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Enhance washing results
Discover all the advantages of hOn App: choose from more than 60 specialized cycles, monitor efficiency and consumption and get suggestions on how to optimize them. You can also access self-maintenance planning, control the washing status at any time and much more.
Forget labels
Forget the labels. With SCAN TO CARE function, the hOn App recognizes and decodes washing symbols letting you create a virtual wardrobe. Just select one or more labels the app will suggest the most accurate and specific washing treatment.
Preserve your garments
H-WASH 350 is a unique machine offering a complete set of Care Cycles, keeping all your favourite clothes looking good for longer.
Optimized Consumptions
The KG Mode Plus perfectly adjusts water, energy and time consumption according to actual loading, reducing waste ensuring the perfect wash.
Maximum Care
The Power Care System creates a perfect mix of water and detergent that deeply penetrates into the fibres removing all stains even at lower temperatures for professional results.
Long-lasting Performance
H-Wash 350 is equipped with a new generation of permanent magnet brushless motor, the most long-lasting, powerful and efficient belt-driven technology available in the market.
Less Waste
Excellent washing results without any waste and effort. Due to the to the ECO DOSER, the H-WASH 350 is able to suggest the optimal amount of detergent be poured into the drawer, precisely estimated on the effective loading quantity.
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to service.hoover.co.uk/register/ or telephone 0800 479 0764.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.