10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hoover H3WPS496TAMB6-80
Washing Machine, 9kg, 1400 Spin, White, A Rated
£299
- Product code: 31019921
- Capacity (kg) - 9
- Spin Speed (rpm) - 1400
- A-10% Class
- Enhance washing results - Discover all the advantages of hOn App
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 600 x 530 (depth excludes knobs and door)

Energy
Rating
| Type | Washing Machine |
| Brand | Hoover |
| Model | H3WPS496TAMB6-80 |
| Also known as: | 31019921, H3WPS496TAMB680 |
| EAN: | 8059019079783 |
| A-10% Class - Thanks to the reduced energy consumption, H-WASH 350 is 10% more efficient than a standard "A" class washing machine | |
| Enhance washing results - Discover all the advantages of hOn App: choose from more than 60 specialized cycles, monitor efficiency and consumption and get suggestions on how to optimize them. You can also access self-maintenance planning, control the washing status at any time and much more | |
| Preserve your garments - H-WASH 350 is a unique machine offering a complete set of Care Cycles, keeping all your favourite clothes looking good for longer | |
| Optimized Consumptions - The KG Mode Plus perfectly adjusts water, energy and time consumption according to actual loading, reducing waste | |
| Less Waste - Top washing results without any waste and effort. Thanks to the ECO DOSER, the H-WASH 350 is able to suggest the optimal amount of detergent be poured into the drawer, precisely estimated on the effective loading quantity | |
| Maximum Care - The Power Care System creates a perfect emulsion of water and detergent that deeply penetrates into the fibres removing all stains even at lower temperatures for professional results | |
| Best rinsing results - The Active Balance technology allows you to always get the best rinsing results, reducing washing time and machine vibrations |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Rotary, Touch |
| Door hinge | Left |
| Display type | LCD |
| Door colour | Black |
| Water fill | Cold |
| Motor type | Digital inverter |
| Door panel included | Yes |
| Country of origin | China |
| Rated capacity | 9 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Number of washing programs | 14 |
| Noise emission class | B |
| Noise level (spin) | 76 dB |
| Noise level (wash) | 76 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Overflow protection | Yes |
| Load balancing system | Yes |
| AquaStop function | Yes |
| Foam control system | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Timer | Yes |
| Cycle time (max) | 218 min |
| Cycle time (quick washing program) | 14 min |
| Half-load | Yes |
| All-in-one washing program | All in One |
| No rinse | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Adjustable temperature | Yes |
| Easy iron function | Yes |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Stain remover option | Yes |
| Anti-Crease function | Yes |
| No spin | Yes |
| Child lock | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Dosage assistant | Yes |
| Stackable | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 45 kWh |
| Water consumption per cycle | 46 L |
| Energy consumption washing per cycle | 0.445 kWh |
| Width | 600 mm |
| Depth | 530 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 64 kg |
| Depth with door closed | 530 mm |
| Gross weight | 66 kg |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 560 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 66 kg |
| Energy consumption | 0.445 kWh |
| Hand wash | Yes |
| Number of programs | 14 |
| Spin speed | 1400 RPM |
| Rated capacity (washing) | 9 kg |
| Washing class | B |
| Sportswear program | Yes |
| Net weight | 64 kg |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to service.hoover.co.uk/register/ or telephone 0800 479 0764.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.19
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.