10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hoover H3DPS4966TAMRR80
Washer Dryer, 9kg/6kg, 1400 Spin, Grey, E Rated
£359
- Product code: 31020125
- Capacity (kg) - Wash 9/Dry 6
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Steam Care Pro
- Auto Care Cycle
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 600 x 540 (depth excludes knobs and door)

Energy
Rating
| Type | Washer Dryer |
| Brand | Hoover |
| Model | H3DPS4966TAMRR80 |
| Also known as: | 31020125 |
| EAN: | 8059019090931 |
| Steam Care Pro | |
| Auto Care Cycle | |
| Smart control, better results | |
| Scan to care | |
| Care cycles | |
| Kg Mode Plus |
| Loading type | Front-load |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Anthracite |
| Door hinge | Left |
| Built-in display | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Door colour | Graphite |
| Door handle colour | Graphite |
| Control type | Rotary, Touch |
| Drum material | Stainless steel |
| Rated capacity (washing & drying) | 6 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Rated capacity (washing) | 9 kg |
| Washing programs | Cold, Cotton, Daily care, Eco 40-60°C, Hygiene/anti-allergy, Quick, Quick 14min, Quick 30min, Rinse, Spin/drain, Synthetics |
| Drying programs | Cool Air, Warm-up, Wool |
| AquaStop function | Yes |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Noise emission class | B |
| Noise level (spin) | 76 dB |
| Overflow protection | Yes |
| Half-load | Yes |
| Cycle time washing | 228 min |
| Cycle time washing & drying | 510 min |
| Number of washing programs | 16 |
| Delay start (max) | 24 h |
| Adjustable temperature | Yes |
| Foam control system | Yes |
| Load balancing system | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Apps supported | hOn |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Energy efficiency class (washing) | A |
| Energy efficiency class (washing & drying) | D |
| Water consumption washing per cycle | 46 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing) | 45 kWh |
| Water consumption washing & drying per cycle | 86 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing & drying) | 308 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Country of origin | Italy |
| Depth | 540 mm |
| Width | 600 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 63 kg |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 560 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 65 kg |
Like most modern washer dryers, this one is cold fill only. Some older washer dryers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to service.hoover.co.uk/register/ or telephone 0800 479 0764.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now for delivery in 4+ weeks
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.