5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Haier HW90-BP14357TU1
Washing Machine, 9kg, 1400 Spin, White, A Rated
£349.99
Save £30
Was £379.99
Service that goes further
- Product code: 31020819
- Capacity (kg) - 9
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Engineered to last 20 years
- Smart AI Cycle - Tailors the cycle to suit wash load
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 595 x 520 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washing Machine |
| Brand | Haier |
| Model | HW90-BP14357TU1 |
| Also known as: | 31020819, HW90BP14357TU1 |
| EAN: | 6921081510735 |
| Engineered to last 20 years | |
| Smart AI Cycle - Tailors the cycle to suit wash load | |
| Tailored washing solutions | |
| Wi-Fi Connected - With hOn App | |
| 20% beyond A-class efficiency | |
| Smart Dual Spray - Keeps door seal & door window clean |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Rotary, Touch |
| Door hinge | Left |
| Custom panel-ready | Yes |
| Display type | LCD |
| Display illumination | Yes |
| Door opening | Side opening |
| Door colour | Black |
| Drum material | Stainless steel |
| Dispenser tray type | 3-way |
| Water fill | Cold |
| Viewing window | Yes |
| Country of origin | China |
| Rated capacity | 9 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | A |
| Number of washing programs | 15 |
| Noise emission class | A |
| Noise level (spin) | 72 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Timer | Yes |
| Cycle time (max) | 358 min |
| Cycle time (quick washing program) | 15 min |
| Half-load | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Residual moisture | 53.8% |
| Adjustable temperature | Yes |
| Easy iron function | Yes |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Maximum washing temperature | 90 °C |
| Anti-Crease function | Yes |
| AI control | Yes |
| AI wash | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Apps supported | hOn |
| Child lock | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Auto diagnostic | Yes |
| Drum Clean | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Stackable | Yes |
| Haier technologies (clothes care) | Anti-Bacterial Treatment (ABT), Auto Weigh, Favourite Function, Flexi Time, Pillow Drum, Quick Wash 15, Refresh function, Smart Dual Spray, Variable Spin, Variable Temperature, hOn app |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 39 kWh |
| Water consumption per cycle | 42 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.39 kWh |
| Power consumption (standby) | 4 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Power plug type | Type G |
| Width | 595 mm |
| Depth | 520 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 60.7 kg |
| Installation compartment width | 600 mm |
| Installation compartment depth | 600 mm |
| Installation compartment height | 850 mm |
| Washing machine 2 dimensions (W x D x H) | 595 x 520 x 850 mm |
| Gross weight | 62 kg |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 580 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 63 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 650 x 580 x 890 mm |
| Number of programs | 15 |
| Pause function | Yes |
| Spin speed | 1400 RPM |
| Rated capacity (washing) | 9 kg |
| Washing class | A |
| Normal washing program | Yes |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
5 years parts and labour, subject to registration at haier.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.