Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Haier HWD90BP14357GTUK
Washer Dryer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 31020915
- Capacity (kg) - Wash 9/Dry 9
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Smart cleaning for a fresher, longer-lasting machine
- 20% beyond A-class efficiency
- Warranty - 10 years parts and 5 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 595 x 485 (depth excludes knobs and door)

Energy
Rating
| Type | Washer Dryer |
| Brand | Haier |
| Model | HWD90BP14357GTUK |
| Also known as: | 31020915 |
| EAN: | 6921081516812 |
| Smart cleaning for a fresher, longer-lasting machine | |
| 20% beyond A-class efficiency | |
| Smarter choices, perfect results | |
| I -Refresh |
| Loading type | Front-load |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Graphite |
| Door hinge | Left |
| Built-in display | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Door colour | Black |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Stackable | Yes |
| Rated capacity (washing & drying) | 9 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | A |
| Rated capacity (washing) | 9 kg |
| Delayed start timer | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Noise emission class | B |
| Noise level (wash) | 72 dB |
| Noise level (spin) | 72 dB |
| Half-load | Yes |
| Cycle time (quick washing program) | 15 min |
| Number of washing programs | 16 |
| Number of drying programs | 3 |
| Delay start (max) | 24 h |
| Adjustable temperature | Yes |
| Spin speed | 1400 RPM |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Energy efficiency class (washing) | A |
| Energy efficiency class (washing & drying) | D |
| Water consumption washing per cycle | 42 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing) | 40 kWh |
| Water consumption washing & drying per cycle | 62 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing & drying) | 266 kWh |
| Energy consumption washing per cycle | 0.4 kWh |
| Power plug type | Type G |
| Display | Digital |
| Energy consumption | 266 kWh |
| Number of programs | 16 |
| Water consumption per cycle | 40 L |
| Country of origin | China |
| Washing class | A |
| Haier technologies (clothes care) | Auto Weigh, Extra Care, Hygienic Function, LintSense+, Smart Dual Spray, hOn app, i-Refresh |
| Depth | 485 mm |
| Width | 595 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 66 kg |
| Depth with door closed | 485 mm |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 600 mm |
| Package height | 880 mm |
| Package weight | 69 kg |
Like most modern washer dryers, this one is cold fill only. Some older washer dryers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Hygiene you can trust
Enjoy intelligent self-cleaning from the inside out with Hygiene Pro technologies. A specially formulated Antibacterial Treatment protects the detergent drawer and door seal from mould and bacteria build-up. For added reassurance, Smart Dual Spray jets automatically rinse away dirt and detergent residue after every cycle, keeping your machine clean and hygienic, wash after wash."
Clever on consumption, kinder on bills
Designed to save time, energy and water while delivering exceptional fabric care. With a market-leading A-20% energy rating for washing and A-10% energy rating for drying, it uses 68% less energy and zero water during drying, saving over 40 litres per cycle compared to a standard condenser*. Delivering maximum performance with minimal impact, its a smarter, more sustainable way to care for your clothes.
* Compared with the equivalent condenser dryer based on a 3kg load at 15"
Smarter cycles at your fingertips
Take full control of your laundry with the hOn app. Designed for everyday convenience, it lets you remotely manage and monitor cycles, customise settings, and access energy performance insights and maintenance support. Plus, with over 60 additional programmes and intuitive AI, you can effortlessly optimise your wash cycles from anywhere."
Professional clothes care at home
For expert-level care at home, the I-Refresh programme provides a deep clean without the need for a full wash. Combining gentle steam technology and warm air, it deeply permeates fibres to remove odours, allergens, and bacterialeaving clothes hygienically refreshed, soft, and crease-free. With no water or detergent required, its the perfect solution for revitalising delicates and lightly worn items with professional precision.
Compare with similar items
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.

Loading
You've added an item to your basket.