10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hoover HLE V9DG-80
Vented Tumble Dryer, 9kg, White, C Rated
£279
- Product code: 31102285
- Capacity (kg) - 9
- Vented Tumble Dryer
- Four Dryness Levels
- Start Delay option
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 596 x 585 (depth excludes knobs and door)

Energy
Rating
| Type | Vented Tumble Dryer |
| Brand | Hoover |
| Model | HLE V9DG-80 |
| Also known as: | 31102285, HLE V9DG80 |
| EAN: | 8059019030807 |
| Vented Tumble Dryer | |
| Four Dryness Levels | |
| Start Delay option | |
| Dry all loads at best | |
| Anticrease |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Vented |
| Product colour | White |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Left |
| Drum volume | 115 L |
| Drum material | Galvanized |
| Rated capacity | 9 kg |
| Drying programs | White clothes, Dark clothes, Auto, Wool, Mix, Sport, Timed, Jeans/denim, Blouse/shirt, Cotton, Synthetics, Iron dry, Cupboard dry |
| Cycle time | 150 min |
| Noise level | 67 dB |
| Number of drying programs | 16 |
| Anti-allergy function | Yes |
| Moisture sensor | Yes |
| Number of drying levels | 4 |
| Extra dry | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Remaining time indication | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Energy efficiency class | C |
| Energy consumption | 5.34 kWh |
| Annual energy consumption | 636 kWh |
| Heat source | Electric |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power consumption (standby) | 0.75 W |
| Power consumption (off) | 0.4 W |
| Depth | 585 mm |
| Width | 596 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 29.5 kg |
| Package weight | 31 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 650 x 620 x 890 mm |
| Number of cycles | 14 |
| Stackable | Yes |
FOUR DRYING LEVELS
All the Hoover tumble dryers come with four dryness options: Ready to Iron to leave a small amount of moisture in your garments and make ironing easier. Dry Hanger, for garments ready to hang up. Dry Wardrobe for ready-to-store garments. Extra Dry, for completely dry garments.
CARE FOR YOUR GARMENTS BEFORE AND AFTER THE CYCLE
Because Hoover cares for your garments - the special alternate motion and anti-crease action pre and post cycle, keeps garments soft and dry, minimizing creases and making them easier and quicker iron.
Delay Start
The Delay Start option gives you the option of choosing when to start your drying cycle, with the choice of 1 to 23 hours delay, allowing your Hoover tumble dryer to work around your life.
START DELAY
The Start Delay option gives you the choice of when to start your cycle, according to your needs. The drying cycle can be delayed for up to 23 hours.
EXCELLENT DRY PERFORMANCE
Whatever the size of garments you to put in to your dryer, from the smallest and most delicate items to your large curtains, Hoover dryers will treat them with the maximum care, giving you the best efficiency. This is possible thanks to the special cycles made to dry both small and bulky loads, whilst limiting the formation of tangles.
ANTI-CREASE
The special alternate motion and anti-crease action pre and post cycle keeps garments soft as they dry, minimazing creases. Making you garments easy to iron, because for Hoover the care of your garments comes first.
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to service.hoover.co.uk/register/ or telephone 0800 479 0764.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.39
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.