Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hoover HLEH9A2DE
Heat Pump Tumble Dryer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 31102305
- Capacity (kg) - 9
- Heat Pump
- Woolmark Certification
- Deep action on your clothes
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 596 x 595 (depth excludes knobs and door)

Energy
Rating
| Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Brand | Hoover |
| Model | HLEH9A2DE |
| Also known as: | 31102305 |
| EAN: | 8059019034041 |
| Heat Pump | |
| Woolmark Certification | |
| Deep action on your clothes | |
| Wizard App | |
| Safe and reliable | |
| Acquavision |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | White |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Left |
| Door colour | White |
| Drum volume | 125 L |
| Display type | LCD |
| Drum material | Galvanized |
| Certification | Woolmark |
| Electronic control | Yes |
| Rated capacity | 9 kg |
| Condensation efficiency class | B |
| Drying programs | White clothes, Dark clothes, Wool, Mix, Sport, Jeans/denim, Blouse/shirt, Cotton, Synthetics |
| Cycle time | 260 min |
| Noise level | 66 dB |
| Number of drying programs | 14 |
| Anti-Crease function | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Anti-allergy function | Yes |
| Moisture sensor | Yes |
| Left-on mode duration | 5 min |
| Energy consumption per cycle (partial load) | 1.16 kWh |
| Delayed start timer | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Ready indicator | Yes |
| Apps supported | Hoover Wizard |
| Energy efficiency class | A++ |
| Energy consumption | 2.16 kWh |
| Annual energy consumption | 259 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power consumption (standby) | 0.75 W |
| Power consumption (off) | 0.4 W |
| Power plug type | Type G |
| Hoover technologies (clothes care) | Anti-Allergy, Anti-Crease, AquaVision, NFC, Sensor Dry, Wool Finish |
| Depth | 595 mm |
| Width | 596 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 41.2 kg |
| Package width | 596 mm |
| Package depth | 620 mm |
| Package height | 650 mm |
| Package weight | 43 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 650 x 620 x 890 mm |
| Water reservoir location | Door |
| Stackable | Yes |
| Country of origin | Turkey |
Real care for delicate fabrics
The most delicate fabrics, such as wool and cashmere, will keep their natural softness and brightness, thanks to the gentle and precise motion and sophisticated temperature management system provided by the appliance. Approved by Woolmark.
ANTI-ALLERGY
Hoover takes care of your laundry and takes care of your health too. It neutralizes the main allergens and gets rid of dust mites, pet hair, pollens and powder detergent residuals, without stressing the fibres of your garments. This is possible, thanks to a special system that mixes controlled temperatures, time and movement, in order to hygienise your garments in the best way.
One-Fi extra
Hoover Tumble Dryers can be connected via NFC to the innovative Wizard App which provides many advanced and tailored features, such as additional programs developed to enhance your life.
SAFE AND RELIABLE
Quality is our number one priority. That's why H-DRY 300 PLUS was designed with exceptional attention to details and new improved features like the Double Filter.
REUSE THE WATER, CLEVERLY
The new design of Aquavision enables you to always see the level of water. It is easy to remove and replace into the dryer, and it's a unique system created by Hoover.
DOUBLE FILTER
Your Tumble Dryer maintenance has never been so easy. Thanks to the new Hoover Double Filter solution, you will find both the filters inside the door for easy removal and cleaning.
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.