10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Candy CSOEC10TE
Condenser Tumble Dryer, 10kg, White, B Rated
£259
Service that goes further
- Product code: 31102491
- Capacity (kg) - 10
- Guided drying and syncro
- Smart drying experience
- Extra contents via App
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 596 x 607 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Condenser Tumble Dryer |
| Brand | Candy |
| Model | CSOEC10TE |
| Also known as: | 31102491 |
| EAN: | 8059019039671 |
| Guided drying and syncro | |
| Smart drying experience | |
| Extra contents via App | |
| Additional cycles | |
| Easy iron | |
| High door hole |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Condensation |
| Product colour | White |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Left |
| Door colour | White |
| Drum volume | 125 L |
| Display type | LED |
| Drum material | Galvanized |
| Certification | Woolmark |
| Rated capacity | 10 kg |
| Drying class | C |
| Drying programs | Blouse/shirt, Cotton, Daily, Dark clothes, Freshen-up, Iron dry, Jeans/denim, Sport, Synthetics, White clothes, Wool |
| Cycle time | 195 min |
| Noise level | 68 dB |
| Left-on mode duration | 5 min |
| Energy consumption per cycle (partial load) | 3.01 kWh |
| Delayed start timer | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Filter cleaning indicator | Yes |
| Water tank full indicator | Yes |
| Ready indicator | Yes |
| Apps supported | hOn |
| Bluetooth | Yes |
| Energy efficiency class | B |
| Energy consumption | 5.7 kWh |
| Annual energy consumption | 671 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power consumption (off) | 0.4 W |
| Power plug type | Type G |
| Depth | 607 mm |
| Width | 596 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 34.8 kg |
| Package width | 596 mm |
| Package depth | 620 mm |
| Package height | 650 mm |
| Package weight | 36.5 kg |
| Water reservoir location | Door |
| Outlet water hose | Yes |
SNAP&DRY
With the Snap&Dry function, your laundry becomes even smarter! At the end of the wash, simply take a photo of your wet clothes in the drum and find out which is the best and fastest drying programme. In this way, you can save time and money.
PROGRAMMES
The ideal solution for every need! Open the Candy hOn App and access a list of more than 40 programmes that allow you to quickly get the best drying level for your clothes. Plus, you can organize your routine by saving your most-used cycles and setting up end-of-drying reminders.
STATISTICS AND MAINTENANCE
How to keep an eye on consumption? Simply open the hOn App and get real-time statistics and consumption reports to improve usage habits. Plus, the App sends you smart reminders about all the necessary maintenance activities, in order to extend the life of your appliance and ensure great performances for years to come.
hOn App: THE SMARTEST DRYING EXPERIENCE
With the Candy hOn App, using your tumble dryer has never been so simple and smart! Open the App and enjoy a wide range of programmes, functions, tips and usage statistics. Plus, thanks to the remote multi-control you will also be able to manage your appliance wherever you are via your smartphone or smart speakers such as Google Home and Amazon Alexa.
GOODBYE BACKACHE!
The Candy solution guarantees maximum comfort with minimum effort when you dry your laundry: a dryer with a higher door. Say goodbye to backache when you put the laundry in and take it out again thanks to a 3.5 cm higher door than standard models.
STOP WASTING TIME
Thanks to the Start Delay function you can delay the start of the drying cycle up to 24 hours. Postpone it during the night to save energy costs or program it at your convenience.
A SMARTER LIFE
Fully Wi-Fi connected and thanks to the simply-Fi App it offers you a wide range of smart features such as remote control, drying tips and check ups.
SMART TOUCH - ADDITIONAL CYCLES
With the Candy simply-Fi App, you can interact with the dryer and take advantage of the potential offered by Smart Touch. For example you can download and launch more than 20 additional drying cycles
IRONING IS CHILD’S PLAY
Iron in half the time thanks to the Super Easy Iron function. A smart sensor detects the right level of moisture and a special alternating drum motion reduce wrinkles and tangles.
SAVINGS ARE AT HOME HERE
Candy cares about the environment and about your pocketbook. You can dry even a small load of laundry, anything from 1 kg up to the maximum load, without wasting energy and with optimal protection for your clothes. Candy has come up with the perfect solution for you: Kilo Detector, a function allowing savings of up to 70% on energy , time and money with special weight sensors that stop the cycle automatically when the desired degree of dryness is reached.
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.candy-home.com/en_GB/register-appliance/ or telephone 0800 479 0770.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Loading
You've added an item to your basket.