Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Haier HD90-A3Q979U1-UK
Heat Pump Tumble Dryer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 31102604
- Capacity (kg) - 9
- A+++ Energy Efficiency Class
- A energy rating
- Heat Pump Technology - Reducing energy consumption
- Warranty - 10 years parts and 5 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 595 x 680 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Brand | Haier |
| Model | HD90-A3Q979U1-UK |
| Also known as: | 31102604 |
| EAN: | 6921081596692 |
| A+++ Energy Efficiency Class | |
| A energy rating | |
| Heat Pump Technology - Reducing energy consumption | |
| Super Quiet - Reduced noise level | |
| Wi-Fi Connectivity - with hOn App | |
| Drying Lens Function - for most suitable cycle |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Drum volume | 112 L |
| Display type | LCD |
| Drum material | Stainless steel |
| Drum type | Pillow Drum |
| Inverter technology | Yes |
| Rated capacity | 9 kg |
| Condensation efficiency class | B |
| Cycle time | 280 min |
| Noise level | 59 dB |
| Number of drying programs | 14 |
| Anti-Crease function | Yes |
| Moisture sensor | Yes |
| Adjustable drying level | Yes |
| Number of drying levels | 3 |
| Left-on mode duration | 40 min |
| Extra dry | Yes |
| Energy consumption per cycle (partial load) | 1.36 kWh |
| Delayed start timer | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Remaining time indication | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Filter cleaning indicator | Yes |
| Water tank full indicator | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Fluff filter | Yes |
| Ready indicator | Yes |
| Apps supported | hOn |
| Downloadable additional programs | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Energy efficiency class | A+++ |
| Energy consumption | 1.62 kWh |
| Annual energy consumption | 194 kWh |
| Heat source | Electric |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power consumption (standby) | 0.63 W |
| Power consumption (off) | 0.46 W |
| Power plug type | Type G |
| Depth | 680 mm |
| Width | 595 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 53 kg |
| Drying rack included | Yes |
| Package width | 656 mm |
| Package depth | 726 mm |
| Package height | 888 mm |
| Package weight | 59 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 668 x 748 x 890 mm |
| Number of cycles | 14 |
| Water reservoir location | Top |
| Outlet water hose | Yes |
A+++ Energy efficiency rating
For maximum energy savings, this Haier dryer is A+++ energy efficiency rated, saving money and reducing the impact on the environment.
Maximum efficiency without compromise
Energy ratings are given to dryers according to their efficiency. All of our dryers have been engineered to deliver maximum efficiency while never compromising on performance. This dryer has been awarded A+++ energy rating, saving money and reducing the impact to the environment
Utilise warmth to save energy
Heat pump technology cleverly conserves heat inside your dryers drum, not only lowering energy consumption by up to 50%, but also ensuring your laundry is taken much better care of compared to a regular tumble dryer. The lower energy consumption also means that youre able to use more than one of your appliances simultaneously, saving you even more time!
Peace and quiet
Haier tumble dryers is ideal for family living, not only does it dry your clothes but it does it quietly. This dryers has a low decibel rating of just 59 dB, which is ideal for an open plan kitchen.
Connected to your needs
With Wi-Fi connectivity this Haier tumble dryer is easy to operate and ensures an excellent drying performance. You can manage your laundry in an innovative way, it allows you to operate your dryer remotely, download additional programs, receive energy information and getting alerts when your cycle has finished. Together with the hOn App, AI can automatically recognize the the type of fabric and the size of the load, in order to set the perfect drying cycle and will also provide you with a precise notifications - anytime the machine requires assistance ensuring the dryers durability and reliability are raised to an excellence level.
Let the hOn App suggest the best cycle for your clothes
Enjoy perfect and tailor-made drying with the Drying Lens function. Simply scan the label of your clothes and create an updated in-app wardrobe that provides you with advice on the most suitable drying cycle for each garment.
I-Refresh for professional results
I-Refresh revitalises your fabrics thanks to the water stored in the drawer that create warm humid air, and precisely adjust the temperature inside your drum to ensure very best drying performance while taking care of your garments.
Easy access, perfectly integrated into design
The new Haier filtering system allows the user to easily collect lint and fibers in a single place thanks to the triple layer design. This indoor position is very appreciated for comfort, innovation and design.
Keeps even your most delicate fabrics looking as good as new
This Haiers tumble dryer drum benefits from a surface designed to ensure that even your most delicate fabrics remain in perfect condition, no matter how many times you dry them. The special pillow-shaped pads mean your laundry slips gently over the surface as the drum spins, never catching the fabric and causing it to deteriorate in quality.
Add time to your cycles, for a deeper drying action
I-Time is the function through which you can add time to the selected cycle, in order to fulfil your need or will to dry fabrics in a deeper way. The time of the cycle could be increased pushing the dedicated button. Different programs add different amounts of time, according to the duration of the original cycle.
Perfect Illumination
Thanks to the drum's handy interior light, you can load and unload your laundry easily without leaving anything behind. Say goodbye to the quest for lost socks!
Start Delay
This handy option allows you to program your dryer to start a cycle at a time that suits you. This innovation is another way to make sure that your laundry fits around your schedule, not the other way around.
Expert engineering, unparalleled performance
The expertly engineered Inverter Motors in Haier tumble dryer have been built to last. The absence of carbon brushes vastly reduces friction, meaning less vibrations and more energy savings. Thanks to this engineering Haier offers a 5-year guarantee on all of its inverter motors.
Designed to fit your home
Not all homes are designed in the same way. This is why Haier has created a reverse door for its I Pro Series Tumble Dryer, that can seamlessly fit in all kinds of spaces. In just 4 steps you can adjust the opening of the door to better fit any room.

Loading
You've added an item to your basket.