10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hoover HLE H8A1LE-80
Heat Pump Tumble Dryer, 8kg, White, A+ Rated
£319
- Product code: 31102867
- Capacity (kg) - 8
- Heat Pump Technology
- 8kg Capacity
- Rapid Cycles
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 596 x 600 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Brand | Hoover |
| Model | HLE H8A1LE-80 |
| Also known as: | 31102867, HLE H8A1LE80 |
| EAN: | 8059019099248 |
| Need more information: | See our guide to heat pump tumble dryers |
| Heat Pump Technology | |
| 8Kg Capacity | |
| Rapid Cycles | |
| Anti-Crease Option | |
| Start Delay | |
| A+ Energy Rated |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | White |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Left |
| Door style | Glass window door |
| Door colour | White |
| Drum volume | 125 L |
| Drum material | Galvanized |
| Certification | Woolmark |
| Rated capacity | 8 kg |
| Condensation efficiency class (old) | B |
| Drying programs | White clothes, Dark clothes, Auto, Wool, Mix, Quick, Delicate/silk, Jeans/denim, Blouse/shirt, Cotton, Synthetics |
| Cycle time | 225 min |
| Noise level | 67 dB |
| Number of drying programs | 14 |
| Anti-Crease function | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Anti-allergy function | Yes |
| Moisture sensor | Yes |
| Number of drying levels | 4 |
| Left-on mode duration | 5 min |
| Energy consumption per cycle (partial load) | 1.08 kWh |
| Delayed start timer | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Filter cleaning indicator | Yes |
| Ready indicator | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Energy consumption | 1.37 kWh |
| Annual energy consumption | 295 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power consumption (off) | 0.4 W |
| Power consumption (left-on) | 0.75 W |
| Power plug type | Type G |
| Energy efficiency class (old) | A++ |
| Depth | 600 mm |
| Width | 596 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 41.2 kg |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 620 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 43 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 650 x 620 x 890 mm |
| Water reservoir location | Door |
| Stackable | Yes |
| Country of origin | Turkey |
Real care for delicate fabrics
The most delicate fabrics, such as wool and cashmere, will keep their natural softness and brightness, thanks to the gentle and precise motion and sophisticated temperature management system provided by the appliance. Approved by Woolmark.
LONG-LASTING DURABILITY
Make your tumble dryer last for longer thanks to continuous health monitoring via hOn App. Receive useful notifications when maintenance is due. Discover specific maintenance activities thanks to the step-by-step guide and easily run software remote updates, with no need for technical assistance
GREAT PERFORMANCE AND EFFICIENCY
Synchronise your washing machine with your dryer and get the best care for your garments. The hOn App will suggest the best drying program, adapting it to the quantity and type of fabric, guaranteeing greater performances and efficiency.
ANTI-ALLERGY
Hoover takes care of your laundry and takes care of your health too. It neutralizes the main allergens and gets rid of dust mites, pet hair, pollens and powder detergent residuals, without stressing the fibres of your garments. This is possible, thanks to a special system that mixes controlled temperatures, time and movement, in order to hygienise your garments in the best way.
DEDICATED CARE & HYGIENE
Choose from over 40 additional cycles available via hOn App and customise them according to your needs to get perfect results. You will also be able to save your favourite programs, access a world of information and suggestions and receive end-of-cycle notification to keep everything under control.
SAFE AND RELIABLE
Quality is our number one priority. That's why H-DRY 300 PLUS was designed with exceptional attention to details and new improved features like the Double Filter.
MULTIPLE FABRICS, ALL IN ONE DRYING CYCLE
Feel free to mix synthetics with cotton fabrics without worrying, because your dryer knows how to treat them, saving both time and energy. Get an alert when lighter weight garments are ready, so you can remove them and continue the process of drying for the heavier garments.
REUSE THE WATER, CLEVERLY
The new design of Aquavision enables you to always see the level of water. It is easy to remove and replace into the dryer, and it's a unique system created by Hoover.
FORGET WASHING LABELS
Just take a picture of your garments' labels and the hOn App will automatically recognize the drying information and suggest you the right cycle to get the best result.
ENHANCE YOUR DRYERS PERFORMANCE
Get the best drying results thanks to the hOn App. Access extra functions and specific programs designed for your needs and improve your dryer's performance and efficiency. With the remote multi-control you will also be able to manage your appliance wherever you are via your smartphone or smart speakers such as Google Home and Amazon Alexa.
DOUBLE FILTER
Your Tumble Dryer maintenance has never been so easy. Thanks to the new Hoover Double Filter solution, you will find both the filters inside the door for easy removal and cleaning.
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to service.hoover.co.uk/register/ or telephone 0800 479 0764.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.39
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £106.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.