10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hoover HRE H9N2TE-80
Heat Pump Tumble Dryer, 9kg, White, A++ Rated
£329
Save £40.99
Was £369.99
Service that goes further
- Product code: 31102946
- Capacity (kg) - 9
- Great Drying with Less Energy
- Woolmark Certification
- Four Dryness Levels
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 596 x 607 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Brand | Hoover |
| Model | HRE H9N2TE-80 |
| Also known as: | 31102946, HRE H9N2TE80 |
| EAN: | 8059019111988 |
| Need more information: | See our guide to heat pump tumble dryers |
| Great Drying with Less Energy | |
| Woolmark Certification | |
| Four Dryness Levels | |
| Acquavision | |
| Complete set of 9 care cicles |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | White |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Door colour | White |
| Drum volume | 125 L |
| Drum material | Galvanized |
| Rated capacity | 9 kg |
| Condensation efficiency class | B |
| Drying programs | Delicate/silk, Eco, Night, Quick, Synthetics, White clothes, Wool |
| Cycle time | 230 min |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 66 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Child lock | Yes |
| Filter cleaning indicator | Yes |
| Water tank full indicator | Yes |
| Ready indicator | Yes |
| Apps supported | hOn |
| Bluetooth | Yes |
| Energy efficiency class | A++ |
| Energy consumption per 100 cycles | 128 kWh |
| Energy consumption | 1.28 kWh |
| Annual energy consumption | 237 kWh |
| Heat source | Electric |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Depth | 607 mm |
| Width | 596 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 39.2 kg |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 620 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 40.8 kg |
Real care for delicate fabrics
The most delicate fabrics, such as wool and cashmere, will keep their natural softness and brightness, thanks to the gentle and precise motion and sophisticated temperature management system provided by the appliance. Approved by Woolmark.
FOUR DRYING LEVELS
All the Hoover tumble dryers come with four Sensor Dry options: Ready to Iron to leave a small amount of moisture in your garments and make ironing easier. Dry Hanger, for garments ready to hang up. Dry Wardrobe for ready-to-store garments. Extra Dry, for completely dry garments.
REUSE THE WATER, CLEVERLY
The new design of Aquavision enables you to always see the level of water. It is easy to remove and replace into the dryer, and it's a unique system created by Hoover.
COMPLETE SET OF 9 CARE CYCLES
H-DRY 350 is a unique machine that offers a complete set of 9 Care Cycles, allowing to keep all your favourite clothes in perfect condition for longer and without any effort
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to service.hoover.co.uk/register/ or telephone 0800 479 0764.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Loading
You've added an item to your basket.