10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hoover HRE H10N2TE-80
Heat Pump Tumble Dryer, 10kg, White, A++ Rated
£349
Save £50.99
Was £399.99
- Product code: 31102950
- Capacity (kg) - 10
- Great Drying with Less Energy
- Woolmark Certification
- Four Dryness Levels
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 596 x 607 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Brand | Hoover |
| Model | HRE H10N2TE-80 |
| Also known as: | 31102950, HRE H10N2TE80 |
| EAN: | 8059019112022 |
| Need more information: | See our guide to heat pump tumble dryers |
| Great Drying with Less Energy | |
| Woolmark Certification | |
| Four Dryness Levels | |
| Acquavision | |
| Complete set of 9 care cicles |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | White |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Door colour | White |
| Drum volume | 125 L |
| Drum material | Galvanized |
| Rated capacity | 10 kg |
| Condensation efficiency class | B |
| Drying programs | Delicate/silk, Eco, Night, Quick, Synthetics, White clothes, Wool |
| Cycle time | 295 min |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 64 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Child lock | Yes |
| Filter cleaning indicator | Yes |
| Water tank full indicator | Yes |
| Ready indicator | Yes |
| Apps supported | hOn |
| Bluetooth | Yes |
| Energy efficiency class | A++ |
| Energy consumption per 100 cycles | 137 kWh |
| Energy consumption | 1.37 kWh |
| Annual energy consumption | 260 kWh |
| Heat source | Electric |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Depth | 607 mm |
| Width | 596 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 40 kg |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 620 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 41.6 kg |
Real care for delicate fabrics
The most delicate fabrics, such as wool and cashmere, will keep their natural softness and brightness, thanks to the gentle and precise motion and sophisticated temperature management system provided by the appliance. Approved by Woolmark.
FOUR DRYING LEVELS
All the Hoover tumble dryers come with four Sensor Dry options: Ready to Iron to leave a small amount of moisture in your garments and make ironing easier. Dry Hanger, for garments ready to hang up. Dry Wardrobe for ready-to-store garments. Extra Dry, for completely dry garments.
REUSE THE WATER, CLEVERLY
The new design of Aquavision enables you to always see the level of water. It is easy to remove and replace into the dryer, and it's a unique system created by Hoover.
COMPLETE SET OF 9 CARE CYCLES
H-DRY 350 is a unique machine that offers a complete set of 9 Care Cycles, allowing to keep all your favourite clothes in perfect condition for longer and without any effort
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to service.hoover.co.uk/register/ or telephone 0800 479 0764.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 6th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.39
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £116.33 with a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.