10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Haier HD90-C367U1-UK
Heat Pump Tumble Dryer, 9kg, White, A++ Rated
£479
Free Delivery
- Product code: 31102961
- Capacity (kg) - 9
- Plasma technology for a fresh smell
- Built to last 20 years
- Hygiene you can see and feel
- Warranty - 10 years parts and 5 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 595 x 685 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Brand | Haier |
| Model | HD90-C367U1-UK |
| Also known as: | 31102961, HD90C367U1UK |
| EAN: | 6921081516287 |
| Need more information: | See our guide to heat pump tumble dryers |
| Plasma technology for a fresh smell | |
| Built to last 20 years | |
| Hygiene you can see and feel | |
| C energy class | |
| AI-powered performance | |
| Let the hOn App suggest the best cycle. |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | White |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Door colour | Anthracite |
| Drum volume | 126 L |
| Drum material | Stainless steel |
| Inverter technology | Yes |
| Rated capacity | 9 kg |
| Condensation efficiency class | B |
| Drying programs | Synthetics, Baby care, Delicate/silk, Down wear/duvet, Mix, Timed, Towel, Eco, Quick, Cotton, Wool, Shirts, Sport |
| Cycle time | 206 min |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 62 dB |
| Moisture sensor | Yes |
| Condensation efficiency | 91% |
| Delayed start timer | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Drum interior light | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Filter cleaning indicator | Yes |
| Water tank full indicator | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Ready indicator | Yes |
| Apps supported | hOn |
| Bluetooth | Yes |
| Energy efficiency class | A++ |
| Energy consumption per 100 cycles | 109 kWh |
| Energy consumption | 1.69 kWh |
| Heat source | Electric |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Depth | 685 mm |
| Width | 595 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 56 kg |
| Package width | 668 mm |
| Package depth | 758 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 62 kg |
UV-Powered Freshness
Ion Air Fresh uses a special UV light module to ionise the air inside the drum, safely removing up to 99% of bacteria, pollen, odours, and dust. Ideal for delicate garments, this low-temperature cycle refreshes clothes without heat damage or harsh chemical, leaving your laundry not just clean, but deeply sanitised and fresh.
Engineered to last
Experience effortless, AI-enhanced drying performance, intelligently optimised and tailored to your needs. Smart sensor technology customises each cycle to your load, maximising drying power while protecting fabrics and saving energy.
Rigorously tested for the equivalent of 20 years of use, Haier offers premium laundry care with effortless convenience. *Internal testing to 5,000 eco cycles with an average 5 loads per week for 50 weeks over 20 years
Elevated hygiene for impeccably clean clothes
Keep your clothes perfectly hygienic with Haier. The Hygienic function eliminates bacteria and ensures thorough sanitization, while high-temperature cycles give extra care to delicate items. Enjoy powerful cleaning, ultimate freshness, and complete peace of mind
Excellent efficiency
With an ultra-efficient A++ energy rating, (NEL C Class) it delivers maximum performance with minimal environmental impact, offering a more sustainable way to care for your laundry.
AI Power Inverter Motor
Inverter motor technology is now combined with AI for improved drying, reduced noise and high energy savings.
Smarter cycles at your fingertips
Smarter cycles at your fingertips
Take full control of your laundry with the hOn app. Designed for everyday convenience, it lets you remotely manage and monitor cycles, customise settings, and access energy performance insights and maintenance support. Plus, with over 60 additional programmes and intuitive AI, you can effortlessly optimise your cycles from anywhere.
Better time management
The I-Time function allows you to increase the time of the cycle by pushing the dedicated button, unlocking a true tailor-made experience whilst taking care of your fabrics.
Clever on consumption, kinder on bills
Designed to save time, energy, and water while providing exceptional fabric care, Heat Pump technology recycles warm air through the drum to absorb moisture efficiently. This innovative process makes drying both energy-saving and gentle on your clothes. With an ultra-efficient A++ energy rating, it delivers maximum performance with minimal environmental impact, offering a more sustainable way to care for your laundry.
Lint-free filtration
Protect your dryer from lint build-up and maintain peak performance with the advanced triple filtration system. Featuring two inner layers housed within a third condenser filter, it precisely captures fluff and lint fibres. Conveniently located in the door, this easy-to-clean system ensures consistent, high-level performance with minimal effort.
10 years parts and 5 years labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.haier.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 28th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £159.67 with a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.