10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Haier HD80-D357U1-UK
Heat Pump Tumble Dryer
£449.99
Free Delivery
- Product code: 31103003
- Capacity (kg) - 8
- Heat Pump Technology
- Tested 20 Years
- Low Temperature Drying
- Warranty - 10 years parts and 5 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 595 x 590 (depth excludes knobs and door)

Energy
Rating
| Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Brand | Haier |
| Model | HD80-D357U1-UK |
| Also known as: | 31103003, HD80D357U1UK |
| EAN: | 6921081515440 |
| Heat Pump Technology | |
| Tested 20 Years | |
| Low Temperature Drying | |
| Extra Care | |
| hOn App - Wi-Fi Connectivity | |
| Iron Reminder | |
| Sensor Dry/ i-Time | |
| Smart AI | |
| 3 in 1 Filter |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | White |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Left |
| Door colour | Black |
| Display type | LED |
| Drum material | Stainless steel |
| Inverter technology | Yes |
| Rated capacity | 8 kg |
| Condensation efficiency class | B |
| Drying programs | Cotton, Delicate/silk, Eco, Mix, Quick, Refresh, Sport, Synthetics, Wool |
| Cycle time | 176 min |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 62 dB |
| Number of drying programs | 15 |
| Delayed start timer | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Filter cleaning indicator | Yes |
| Water tank full indicator | Yes |
| Ready indicator | Yes |
| Apps supported | hOn |
| Bluetooth | Yes |
| Energy efficiency class | D |
| Energy consumption per 100 cycles | 118 kWh |
| Energy consumption | 1.18 kWh |
| Heat source | Electric |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Haier technologies (clothes care) | 3 in 1 Filter, Pillow Drum, Smart AI, hOn app, i-Refresh |
| Depth | 590 mm |
| Width | 595 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 43.5 kg |
| Package width | 665 mm |
| Package depth | 660 mm |
| Package height | 885 mm |
| Package weight | 43.5 kg |
Delicate drying, lasting care
The Low Temp Dry program gently dries at just 32C, helping preserve fabric fibres and reduce energy consumption.
AI Power Inverter Motor
Inverter motor technology is now combined with AI for improved drying, reduced noise and high energy savings.
Engineered to last
Experience effortless, AI-enhanced drying performance, intelligently optimised and tailored to your needs. Smart sensor technology customises each cycle to your load, maximising drying power while protecting fabrics and saving energy.
Rigorously tested for the equivalent of 20 years of use, Haier offers premium laundry care with effortless convenience. *Internal testing to 5,000 eco cycles with an average 5 loads per week for 50 weeks over 20 years
No risk of overdrying
I-Time is a customised cycle that automatically stops at the ideal drying level, preventing under- or over-drying.
Perfect timing for perfect ironing
Iron Reminder alerts you when it's time to remove clothes from the dryer at 6% humidity, perfect for ironing.
Save your ideal drying cycle
The Favorite function lets you adjust drying settings to suit your needs, then saves them for next time.
Connected to your needs
The hOn App helps you choose the ideal program based on your wash, spin cycle and load size and keeps you updated.
Great energy consumption
This tumble dryer combines powerful performance with energy efficiency, featuring a class A++ rating, (NEL EU rating D rating), for optimal energy use. Enjoy excellent drying results while keeping consumption lowsmart care for your clothes and the environment, all in one.
Ultimate hygiene and freshness
The Hygienic and I-Refresh programs remove 99%* of bacteria and preserve fabric freshness for lasting care. *Certified by VDE
Lint-free filtration
Protect your dryer from lint build-up and maintain peak performance with the advanced triple filtration system. Featuring two inner layers housed within a third condenser filter, it precisely captures fluff and lint fibres. Conveniently located in the door, this easy-to-clean system ensures consistent, high-level performance with minimal effort.
Cushion your clothes for long-lasting results
Keep your clothes looking newer for longer with the Pillow Drum. Advanced laser-welding technology ensures the drum is entirely seamless with an ultra-smooth surface. So your fabrics can glide over the pillow-shaped pads without snagging or catching.
Smart AI for smarter drying
Smart AI automatically detects the fabric type and load size then adjusts settings for optimal drying performance.
10 years parts and 5 years labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.haier.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 28th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £150 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.