10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Haier HD120-E357U1-UK
Heat Pump Tumble Dryer, 12kg, White, A++ Rated
£529
Service that goes further
- Product code: 31103068
- Capacity (kg) - 12
- A++ Energy Efficiency
- Heat Pump Technology
- 20 Years Tested
- Warranty - 10 years parts and 5 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 595 x 621 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Brand | Haier |
| Model | HD120-E357U1-UK |
| Also known as: | 31103068, HD120E357U1UK |
| EAN: | 6921081520222 |
| Need more information: | See our guide to heat pump tumble dryers |
| A++ Energy Efficiency | |
| Heat Pump Technology | |
| 20 Years Tested | |
| Low Temperature Drying | |
| Extra Care | |
| hOn App | |
| Iron Reminder | |
| Sensor Dry/ I Time | |
| Smart AI | |
| 3 in 1 Filter |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | White |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Left |
| Display type | LED |
| Inverter technology | Yes |
| Rated capacity | 12 kg |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 64 dB |
| Number of drying programs | 15 |
| Anti-Crease function | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Filter cleaning indicator | Yes |
| Water tank full indicator | Yes |
| Apps supported | hOn |
| Energy consumption | 2.75 kWh |
| Annual energy consumption | 275 kWh |
| Heat source | Electric |
| Energy efficiency scale | A++ to D |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Power plug type | Type G |
| Haier technologies (clothes care) | 3 in 1 Filter, Anti-Bacterial Treatment (ABT), Extra Care, Favourite Function, Hygienic Function, I-Time, Pillow Drum, Sensor Dry, Smart Dry, Smart Dual Spray, Variable Temperature, WiFi, hOn app, i-Refresh |
| Depth | 621 mm |
| Width | 595 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 58 g |
| Depth with door closed | 621 mm |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 740 mm |
| Package height | 880 mm |
| Package weight | 60 g |
| Country of origin | China |
10 years parts and 5 years labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.haier.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.