Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hoover HBWS48D2ACE
Integrated Washing Machine
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 31800887
- Capacity (kg) - 8
- Spin Speed (rpm) - 1400
- C class
- Hygiene program
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 820 x 600 x 530
Energy
Rating
| Type | Integrated Washing Machine |
| Brand | Hoover |
| Model | HBWS48D2ACE |
| Also known as: | 31800887 |
| EAN: | 8059019015439 |
| C class | |
| Hygiene program | |
| Best combination of time and performance | |
| Start delay |
| Appliance placement | Built-in |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Rotary, Touch |
| Door hinge | Left |
| Custom panel-ready | Yes |
| Display type | LED |
| Display illumination | Yes |
| Illumination colour | Red |
| Door colour | Chrome |
| Drum material | Stainless steel |
| Tub material | Plastic |
| Door handle colour | Chrome |
| Drum volume | 58 L |
| Water fill | Cold |
| Viewing window | Yes |
| Rated capacity | 8 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Number of washing programs | 15 |
| Noise emission class | C |
| Noise level (spin) | 77 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | Steam |
| Load balancing system | Yes |
| Foam control system | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Timer | Yes |
| Cycle time (max) | 218 min |
| All-in-one washing program | All in One |
| Remaining time indication | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Buzzer | Yes |
| On/off button | Yes |
| Energy efficiency class | C |
| Energy consumption per 100 cycles | 63 kWh |
| Water consumption per cycle | 44 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power plug type | Type G |
| Width | 600 mm |
| Depth | 530 mm |
| Height | 820 mm |
| Weight | 65.5 kg |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 570 mm |
| Package height | 875 mm |
| Package weight | 67.5 kg |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
C CLASS
In compliance with the New Energy Label, this C class washing machine reduces consumption starting from 34% compared to a G class, saving energy and respecting the environment.
START DELAY
With a delay start the laundry will be ready just when you want it. It allows you to program the start of the washing cycle with a maximum delay of 24 hours. No more worries of unpleasant odours created by wet laundry that has been left inside the machine. No more wasting money by setting the machine for when the electricity is cheaper.
HYGIENE PROGRAM
This program will clear any bacteria or dirt from your clothing, washing them at 60°C, with additional water to ensure a full clean.
RAPID 14', 30', 44', 59' MINUTES PROGRAMS
The best combination of time and performance. Hoover washing machines allow you to choose between no fewer than four cycles that are less than an hour long yet 100% effective.
Loading
You've added an item to your basket.