10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Haier HWDQ90B416FWB-UK Series 4
Integrated Washer Dryer, 9kg/5kg, 1600 Spin, White, A Rated
£466
Service that goes further
- Product code: 31801002
- Capacity (kg) - Wash 9/Dry 5
- Spin Speed (rpm) - 1600
- A Class
- AquaStop
- Warranty - 10 years parts and 5 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 820 x 600 x 530
Energy
Rating
| Type | Integrated Washer Dryer |
| Brand | Haier |
| Model | HWDQ90B416FWB-UK Series 4 |
| Also known as: | 31801002, HWDQ90B416FWBUK Series 4, HWDQ90B416FWB-UK, HWDQ90B416FWBUK |
| EAN: | 8059019039107 |
| A Class | |
| AquaStop | |
| Inverter motor | |
| Instant Mix Technology | |
| Anti-Bacterial Gasket | |
| Steam function |
| Loading type | Front-load |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Door hinge | Left |
| Built-in display | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Door colour | Black |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Drum material | Stainless steel |
| Motor type | Brushless |
| Water fill | Cold |
| Tub material | Stainless steel |
| Rated capacity (washing & drying) | 5 kg |
| Maximum spin speed | 1600 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Rated capacity (washing) | 9 kg |
| Washing programs | Hygiene/anti-allergy, Cold, Eco |
| Drying programs | Wool, Mix |
| Delayed start timer | Yes |
| Anti-Crease function | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Noise emission class | B |
| Noise level (wash) | 48 dB |
| Noise level (spin) | 76 dB |
| Noise level (drying) | 55 dB |
| Overflow protection | Yes |
| Cycle time washing | 228 min |
| Cycle time washing & drying | 550 min |
| Number of washing programs | 9 |
| Number of drying programs | 6 |
| Delay start (max) | 24 h |
| Stain remover option | Yes |
| Child lock | Yes |
| Cord length | 1.8 m |
| On/off button | Yes |
| Energy efficiency class (washing) | A |
| Energy efficiency class (washing & drying) | D |
| Water consumption washing per cycle | 46 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing) | 49 kWh |
| Water consumption washing & drying per cycle | 75 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing & drying) | 266 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing & drying per cycle | 32.6 kWh |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Current | 13 A |
| Power plug type | Type G |
| Depth | 530 mm |
| Width | 600 mm |
| Height | 820 mm |
| Weight | 64 kg |
| Installation compartment width | 600 mm |
| Installation compartment depth | 570 mm |
| Installation compartment height | 830 mm |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 570 mm |
| Package height | 875 mm |
| Package weight | 66 kg |
Like most modern washer dryers, this one is cold fill only. Some older washer dryers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
A Class
This washer dryer, using the washing cycle only, is in A class. In compliance with the New Energy Label and comparing with the G class, reduces consumption by up to 51%, saving energy, money and protecting the environment.
The right amount of water
AquaStop is a device located on the supply tube that stops water flow if the tube deteriorates. In the case of a water flow, a red mark will appear in the window indicating that the tube must be replaced. AquaStop allows you to protect your machine and always be in control of it.
10 years parts and 5 years labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.haier.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.