Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Haier HWB100B14858U1UK
Washing Machine
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 31801153
- Capacity (kg) - 10
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Enjoy a premium look with a sleek new design and enhanced usability featuring an intuitive scrolling display touch keys and a display in more than 20 languages for an effortless experience
- Experience exceptional washing efficiency with a spacious 10kg load capacity and an extra-large drum, designed to handle bigger loads with ease and convenience
- Warranty - 10 years parts and 5 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 820 x 600 x 550 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washing Machine |
| Brand | Haier |
| Model | HWB100B14858U1UK |
| Also known as: | 31801153 |
| EAN: | 6921081507216 |
| Enjoy a premium look with a sleek new design and enhanced usability featuring an intuitive scrolling display touch keys and a display in more than 20 languages for an effortless experience | |
| Experience exceptional washing efficiency with a spacious 10kg load capacity and an extra-large drum, designed to handle bigger loads with ease and convenience | |
| Save more with an A-20% energy rating, combining top-class performance and an inverter motor for long-lasting efficiency and reduced consumption | |
| Take control of your laundry with hOn app connectivity, allowing you to monitor cycles, adjust settings remotely, and receive notifications for a convenient and effortless washing experience | |
| The Smart AI Cycle detects fabric type and load size, automatically adjusting washing behavior and detergent dose from over 3000 possible combinations. It optimizes consumption, enhances washing results, and ensures maximum care for your fabrics, delivering effortless and efficient laundry every time | |
| The extra-large drum offers more room for better washing performance and ultimate convenience, ensuring thorough cleaning and care for every load |
| Appliance placement | Built-in |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Rotary, Touch |
| Door hinge | Left |
| Inverter technology | Yes |
| Display type | LED |
| Door colour | Black |
| Drum material | Stainless steel |
| Water fill | Cold |
| Motor type | Brushless |
| Country of origin | China |
| Rated capacity | 10 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Number of washing programs | 17 |
| Noise emission class | A |
| Noise level (spin) | 68 dB |
| Noise level (wash) | 68 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | Baby care, Cotton, Cottons 20°C, Delicate/silk, Down wear/duvet, Eco 40-60°C, Jeans/denim, Mix, Quick 15min, Rinse & spin, Smart AI, Synthetics 40°C, Wool |
| Overflow protection | Yes |
| Load balancing system | Yes |
| Foam control system | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Timer | Yes |
| Cycle time (max) | 238 min |
| Cycle time (quick washing program) | 15 min |
| Half-load | Yes |
| No rinse | Yes |
| Rinse hold | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Adjustable temperature | Yes |
| Easy iron function | Yes |
| Stain remover option | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Anti-Crease function | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Apps functions | Downloadable additional programs, Favourite programs, Notifications, Remote monitoring, Remote start |
| Child lock | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Haier technologies (clothes care) | Anti-Bacterial Treatment, I-Time, Pillow Drum, Smart Cycles, Steam Cycle, hOn app |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 41 kWh |
| Water consumption per cycle | 44 L |
| Energy consumption washing per cycle | 0.41 kWh |
| Width | 600 mm |
| Depth | 550 mm |
| Height | 820 mm |
| Weight | 67 kg |
| Depth with door closed | 550 mm |
| Package width | 649 mm |
| Package depth | 641 mm |
| Package height | 878 mm |
| Package weight | 70 kg |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Intuitive interface with scrolling text display
The scrolling text display, user-friendly interface and touch keys ensure maximum readability and ease of use.
10kg capacity handles large loads with ease
Experience exceptional efficiency and handle large loads easily thanks to the 10kg capacity and extra-large drum.
Beats Energy Class A by up to 20%
Top-class performance and an inverter motor for long-lasting efficiency combine to offer A-20% energy efficiency.
Connected to your needs
Take control of your laundry experience with the hOn app, letting you monitor cycles, adjust settings remotely and more.
AI precision care for your fabrics
AI detects the amount and type of fabrics and adjusts the wash cycle to optimise consumption, cleaning and care.
Multiple features for maximum hygiene
ABT anti-bacterial technology, a Smart Dual Spray against residue, and a Self-Cleaning Cycle ensure ideal hygiene.
XL drum for better washing and care
The extra-large drum offers more room for gentle, thorough washing, combining performance and care for every load.
Loading
You've added an item to your basket.