10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hoover HBDS 4954DMB5-80
Integrated Washer Dryer, 9kg/5kg, 1400 Spin, White, D Rated
£479
Save £50.99
Was £529.99
Service that goes further
- Product code: 31801235
- Capacity (kg) - Wash 9/Dry 5
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Inverter motor
- Hygiene program
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 820 x 600 x 540
Energy
Rating
| Type | Integrated Washer Dryer |
| Brand | Hoover |
| Model | HBDS 4954DMB5-80 |
| Also known as: | 31801235, HBDS 4954DMB580 |
| EAN: | 8059019112978 |
| Inverter motor | |
| Hygiene program | |
| Best combination of time and performance | |
| Start delay |
| Loading type | Front-load |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Door hinge | Left |
| Built-in display | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Door colour | Black |
| Rated capacity (washing & drying) | 5 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Rated capacity (washing) | 9 kg |
| Washing programs | 20°C, Cotton, Daily care, Hand/wool, Hygiene/anti-allergy, Quick, Quick 14min, Quick 30min, Rinse, Spin/drain, Steam, Synthetics |
| Drying programs | Cool Air, Warm-up, Wash&Dry, Wool |
| AquaStop function | Yes |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Noise emission class | B |
| Noise level (spin) | 75 dB |
| Cycle time washing | 228 min |
| Cycle time washing & drying | 550 min |
| Delay start (max) | 24 h |
| Adjustable temperature | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Rinse Plus function | Yes |
| Drum Clean | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Energy efficiency class (washing) | A |
| Energy efficiency class (washing & drying) | D |
| Water consumption washing per cycle | 46 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing) | 49 kWh |
| Water consumption washing & drying per cycle | 75 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing & drying) | 266 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Depth | 540 mm |
| Width | 600 mm |
| Height | 820 mm |
| Weight | 63 kg |
| Cabinet depth (without pipe/door) | 525 mm |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 570 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 65 kg |
Like most modern washer dryers, this one is cold fill only. Some older washer dryers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
INVERTER MOTOR
Hoover only uses the inverter motors, reducing noise and vibrations to some of the lowest levels on the market, ensuring long-lasting performance with very low energy consumption.
HYGIENE PROGRAM
This program will clear any bacteria or dirt from your clothing, washing them at 60C, with additional water to ensure a full clean.
RAPID 14', 30', 44', 59' MINUTES PROGRAMS
The best combination of time and performance. Hoover washing machines allow you to choose between no fewer than four cycles that are less than an hour long yet 100% effective.
START DELAY
With a delay start the laundry will be ready just when you want it. It allows you to program the start of the washing cycle with a maximum delay of 24 hours. No more worries of unpleasant odours created by wet laundry that has been left inside the machine. No more wasting money by setting the machine for when the electricity is cheaper.
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to service.hoover.co.uk/register/ or telephone 0800 479 0764.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Loading
You've added an item to your basket.