10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hoover HBSI 410CL8U-80
Integrated Washing Machine, 10kg, 1400 Spin, White, A Rated
£559
Save £40.99
Was £599.99
Free Delivery
Spread the cost:
£46.59 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
In Stock
Free or Next Day Delivery from 6th April*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £7.19 p/m
Flexible Finance Options
£46.59 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: 31801252
- Capacity (kg) - 10
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Premium design with intuitive control
- Maximize Every Wash
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 825 x 597 x 537
Energy
Rating
| Type | Integrated Washing Machine |
| Brand | Hoover |
| Model | HBSI 410CL8U-80 |
| Also known as: | 31801252, HBSI 410CL8U80 |
| EAN: | 8059019116877 |
| Premium design with intuitive control | |
| Maximize Every Wash | |
| Energy Efficiency | |
| Connectivity | |
| Easy Installation | |
| Extra Large Capacity |
| Appliance placement | Built-in |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Rotary |
| Door hinge | Left |
| Inverter technology | Yes |
| Door colour | Black |
| Drum material | Stainless steel |
| Drum volume | 63 L |
| Rated capacity | 10 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Number of washing programs | 16 |
| Noise emission class | A |
| Noise level (spin) | 68 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | Steam |
| Delay start (max) | 24 h |
| Cycle time (max) | 238 min |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Apps supported | hOn |
| Child lock | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 41 kWh |
| Water consumption per cycle | 44 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Width | 597 mm |
| Depth | 537 mm |
| Height | 825 mm |
| Weight | 68 kg |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 641 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 72 kg |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Smart UX with Scrolling Text
Enjoy a premium design with an intuitive display, touch controls and 20+ languages for a seamless experience
Incredible load capacity
Tackle bigger loads with ease. The 10kg XL drum handles more laundry effortlessly, giving you cleaner clothes with maximum efficiency.
Save power, money and the planet
This washing machine outperforms Class A by 20%*, using 48% less energy than Class D *compared with the limit value of A-class as per Commission Delegated Regulation (EU) 2019/2014
hOn Connectivity
With the hOn App you get 60+ specialized cycles, energy optimization, smart maintenance, real-time wash control and more.
Quick and effortless set up
Effortless to install and seamlessly integrated, ensuring a quick and smooth setup with no complications.
Extra space for perfect results every time
The extra-large drum gives you more space for every load, delivering thorough cleaning and effortless care with maximum convenience.
Hygiene you can trust
Keep your washer spotless and hygienic with Clean Shield™ anti-bacterial gasket, Smart Dual Spray to remove detergent residue, and a Self-Cleaning Cycle for a bacteria-free drum
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to service.hoover.co.uk/register/ or telephone 0800 479 0764.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 6th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£7.19
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £186.33 with a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.