10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Haier HDBI H7A2TBEX-80 Series 6
Integrated Heat Pump Dryer, 7kg, White, A++ Rated
Retail Price
£579
Free Delivery
Spread the cost:
£48.25 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: 31900541
- Capacity (kg) - 7
- Energy efficiency class: A++
- Heat Pump Technology
- Wi-Fi & Bluetooth connectivity
- Warranty - 10 years parts and 5 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 596 x 484
Energy
Rating
| Type | Integrated Heat Pump Dryer |
| Brand | Haier |
| Model | HDBI H7A2TBEX-80 Series 6 |
| Also known as: | 31900541, HDBI H7A2TBEX80 Series 6, HDBI H7A2TBEX-80, HDBI H7A2TBEX80 |
| EAN: | 8059019040257 |
| Need more information: | See our guide to heat pump tumble dryers |
| 7kg capacity | |
| Energy efficiency class: A++ | |
| Heat Pump Technology | |
| Wi-Fi & Bluetooth connectivity | |
| 5 digit scrolling text LED display | |
| Complete set of dedicated drying programmes |
| Appliance placement | Built-in |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | White |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Left/right |
| Drum volume | 99 L |
| Display type | LED |
| Drum material | Stainless steel |
| Inverter technology | Yes |
| Certification | Woolmark |
| Rated capacity | 7 kg |
| Drying class | B |
| Cycle time | 230 min |
| Noise level | 67 dB |
| Number of drying programs | 16 |
| Noise emission class | B |
| Anti-Crease function | Yes |
| Moisture sensor | Yes |
| Extra dry | Yes |
| Energy consumption per cycle (partial load) | 0.9 kWh |
| Delayed start timer | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Ready indicator | Yes |
| Apps supported | hOn |
| Bluetooth | Yes |
| Energy efficiency class | A++ |
| Energy consumption | 1.8 kWh |
| Annual energy consumption | 212 kWh |
| Heat source | Electric |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power consumption (standby) | 0.75 W |
| Power consumption (off) | 0.4 W |
| Power plug type | Type G |
| Depth | 484 mm |
| Width | 596 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 37.5 kg |
| Depth with door closed | 467 mm |
| Installation compartment width | 600 mm |
| Installation compartment depth | 570 mm |
| Installation compartment height | 830 mm |
| Package width | 596 mm |
| Package depth | 525 mm |
| Package height | 650 mm |
| Package weight | 39 kg |
| Water reservoir location | Door |
| Country of origin | Turkey |
10 years parts and 5 years labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.haier.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £193 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £40 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew





Loading
You've added an item to your basket.