10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Haier XF 6B2M3BX-80
Dishwasher
£799.99
Free Delivery
Spread the cost:
£66.67 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: 32002698
- Place Settings - 16
- Maxi Tub - 10% more space in cavity than standard tub
- B Class
- Extra Dry
- Warranty - 10 years parts and 5 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 835 x 597 x 598

Energy
Rating
| Type | Dishwasher |
| Brand | Haier |
| Model | XF 6B2M3BX-80 |
| Also known as: | 32002698, XF 6B2M3BX80 |
| EAN: | 8059019112541 |
| Maxi Tub - 10% more space in cavity than standard tub | |
| B Class | |
| Extra Dry | |
| Wi-Fi Connected - with hOn App | |
| Eco Inverter Motor - more efficient longer lasting | |
| Smart Technology - automatically adjusts the cycle to suit load |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Door colour | Stainless steel |
| Control type | Touch |
| Number of baskets | 3 basket(s) |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Cutlery compartment type | Drawer |
| Number of place settings | 16 place settings |
| Number of washing programs | 10 |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 42 dB |
| Dishwashing programs | Eco 45°C, Intensive 75°C, Silent 55°C, Universal 60°C |
| Cycle time | 239 min |
| AquaStop function | Yes |
| Overflow protection | Yes |
| Automatic programs | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Half-load | Yes |
| Automatic load recognition | Yes |
| Automatic door opening | Yes |
| Self-cleaning filter | Yes |
| Child lock | Yes |
| Ready indicator | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Salt indicator | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Apps supported | hOn |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Energy efficiency class | B |
| Water consumption per cycle | 9.5 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 66 kWh |
| Energy consumption per cycle | 0.66 kWh |
| Energy efficiency index (EEI) | 37.7 |
| Drying efficiency index (EU 2017/1369) | 1.061 |
| Width | 597 mm |
| Depth | 598 mm |
| Height | 835 mm |
| Weight | 53.5 kg |
| Haier technologies (dish washing) | Artificial Intelligence Wash, Automatic Door Opening, Crystal Protect, Foldable Racks, H-Rotary Arm, Half Load / Zone Wash Option, Height Adjustable Top Basket, Maxi Tub, Power Wash, Rapid Cycles, Total Water Block System, WiFi, hOn app, 3rd Drawer |
| Package width | 640 mm |
| Package depth | 654 mm |
| Package height | 893 mm |
| Package weight | 55 kg |
| Country of origin | Turkey |
UltraClean 45
UltraClean 45 removes up to 99.99% of bacteria* at low temperature, with brilliant results and reduced energy consumption. *Tested for Staphylococcus aureus DSM 799 in external test performed by Eurofins Biolab SRL (Test Report STULV24AA1629-2)
Purify Pro-Light
Purify Pro-Light, a UV-free post-wash cycle, eliminates up to 93% of bacteria* in 2 hours without water, sanitising the dishwasher, dishes and personal items. *Tested for Escherichia coli ATCC 8739 in external test performed by Eurofins Biolab SRL (Test Report STULV24AA1629-2)
Keep an eye on efficiency
The Brushless Inverter Motor and the innovative cleaning programs put together a terrific cleaning power and some of the most efficient solutions ever seen on a dishwasher. In this way, this B New Energy Class appliance always knows how to optimize energy and water consumption.
EXTRA DRY
Experience flawless drying perfection with this special option that increases the final rinse temperature during the last stage of the cycle. See your glassware and plastic items shine brighter than ever.
Lower Noise
Introducing I Pro Shine - where cutting-edge Evo Inverter motor technology combines with advanced soundproofing innovation. Its whisper-quiet performance makes it the ultimate choice for your open-plan kitchen, ensuring peace and tranquillity.
10 years parts and 5 years labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.haier.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 28th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £266.66 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.