Hisense 32E5QTUK
32" QLED Smart Television, Full HD, Black, F Rated
Save more together
  • Product code: 32E5QTUK
  • Screen (Inches/Type) - 32 Full HD QLED
  • Operating System - VIDAA
  • Quantum Dot Colour
  • Direct Lit LED
  • Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 457 x 726 x 180
F
Energy
Rating
Quantum Dot Colour
Direct Lit LED
Freely
Dolby Atmos
Dual Position Stand
Wide Viewing Angle
The Power of Smart
Smart Assistants
Sports Mode
Game Mode
HDR 10
Make your content look more true-to-life, with greater levels of brightness and contrast
Always Connected
Share the Moment
Low Blue Light
Type 32" QLED Smart Television
Brand Hisense
Model 32E5QTUK
EAN: 6942351418056
Freely
Dolby Atmos
Dual Position Stand
Wide Viewing Angle
The Power of Smart:
Smart Assistants
Sports Mode
Game Mode
Hdr 10
Always Connected
Share the Moment
Low Blue Light
Display diagonal 81.3 cm (32)
HD type Full HD
Display resolution 1920 x 1080 pixels
Display technology QLED
Screen shape Flat
Native aspect ratio 16:9
Display brightness 220 cd/m²
Contrast ratio (typical) 1200:1
LED backlight Yes
LED backlighting type Direct-LED
Response time 10 ms
Native refresh rate 60 Hz
Viewing angle, horizontal 178°
Viewing angle, vertical 178°
Display diagonal (metric) 1000 mm
Colour gamut standard DCI-P3
Peak luminance ratio 85%
Tuner type Analog & digital
Digital signal format system DVB-C, DVB-S2, DVB-T2
Smart TV Yes
Internet TV Yes
Operating system installed VIDAA
Operating system version U9
Screen mirroring Yes
Apple AirPlay 2 support Yes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Yes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version 2.0.4
Smart modes Game, Sports
Number of speakers 2
RMS rated power 16 W
Audio output channels 2.0 channels
Audio decoders DTS:X, Dolby AC4, Dolby Atmos, Dolby MS12
Equalizer Yes
Wi-Fi Yes
Ethernet LAN Yes
Wi-Fi standards 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n)
Browsing Yes
Web browser Yes
Browser supported Odin
Product colour Black
VESA mounting Yes
Panel mounting interface 100 x 200 mm
Housing material Plastic
Stand colour Black
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG)
Game mode Yes
Teletext function Yes
Video formats supported AVI, FLV, H.264, HEVC, MKV, MOV, MPEG2, MPEG4, VC-1, VP8, VP9, WEBM, WMV
Audio formats supported AAC, FLAC, LPCM, MP3, MPEG-1, OPUS, Vorbis, WAV, WMA
Image formats supported BMP, GIF, JPEG, JPG, PNG, WEBP
Parental control Yes
HDMI ports quantity 2
USB 2.0 ports quantity 1
Common interface Plus (CI+) Yes
HDMI version 1.4
Digital audio optical out 1
Headphone outputs 1
Electronic Programme Guide (EPG) Yes
Programming period 8 day(s)
Hotel mode Yes
Sleep timer Yes
Works with Amazon Alexa Yes
Power consumption (typical) 55 W
Power consumption (standby) 0.5 W
Energy efficiency class (SDR) F
Energy efficiency class (HDR) G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 27 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 40 kWh
AC input voltage 100 - 240 V
AC input frequency 50/60 Hz
Power supply type Internal
Width (with stand) 726 mm
Depth (with stand) 180 mm
Height (with stand) 457 mm
Weight (with stand) 3.8 kg
Width (without stand) 726 mm
Depth (without stand) 84 mm
Height (without stand) 430 mm
Weight (without stand) 3.7 kg
Stand width 180 mm
Stand depth 614 mm
Quick start guide Yes
Manual Yes
Package width 811 mm
Package depth 122 mm
Package height 515 mm