  • Product code: KD32W800P1U
  • Screen (Inches/Type) - 32" HD LCD
  • Operating System - Android
  • Colour Enhancement: Live Colour™ Technology
  • Picture Processor:Bravia Engine
  • Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 468 x 733 x 189
Sold as an Agent of Euronics Ltd.
F
Energy
Rating
High Dynamic Range
BRAVIA ENGINE
Android TV™
Voice Search
Works with Ok Google
Google Assistant
Chromecast built-in
USB HDD REC
Recycle. Renew. Reduce.
Type 32" LED HD Ready HDR Smart Android TV
Brand Sony
Model KD32W800P1U W800
Also known as: KD32W800P1U
EAN: 4548736153455
Audio Description and Voice Search
Display diagonal 81.3 cm (32")
HD type HD
Display resolution 1366 x 768 pixels
Display technology LCD
Screen shape Flat
Native aspect ratio 16:9
LED backlighting type Direct-LED
Native refresh rate 50 Hz
Dynamic contrast ratio marketing name Mega Contrast
Display diagonal (metric) 80 cm
Peak luminance ratio 74%
Tuner type Analog & digital
Analog signal format system VHF
Digital signal format system DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
Number of tuners 1 tuner(s)
Smart TV Yes
Internet TV Yes
Operating system installed Android
Operating system version android
Smart modes Energy saving, Game, Movie, Sports, Standard, Vivid
App distribution platform Google Play
Number of speakers 2
RMS rated power 5 W
Audio decoders Dolby Digital
Sound modes Movie, News, Sports, Standard
Wi-Fi Yes
Bluetooth Yes
Wi-Fi standards 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n)
Bluetooth version 5.0
Product colour Black
VESA mounting Yes
Panel mounting interface 100 x 200 mm
Introduction year 2021
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG)
Teletext function Yes
Subtitles function Yes
Picture processing technology Bravia Engine
HDMI ports quantity 3
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
USB 2.0 ports quantity 2
Headphone outputs 1
Common interface Plus (CI+) Yes
Audio Return Channel (ARC) Yes
HDCP Yes
Digital audio optical out 1
RF ports quantity 1
Voice control Yes
Electronic Programme Guide (EPG) Yes
On Screen Display (OSD) Yes
Sleep timer Yes
On/Off timer Yes
Energy efficiency class (SDR) F
Energy efficiency class (HDR) F
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 32 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 32 kWh
Power consumption (standby) 0.5 W
Power consumption (sleep) 32 W
AC input voltage 220 - 240 V
AC input frequency 50 Hz
Energy saving mode Yes
Width (with stand) 733 mm
Depth (with stand) 189 mm
Height (with stand) 468 mm
Width (without stand) 733 mm
Depth (without stand) 78 mm
Height (without stand) 442 mm
Weight (without stand) 4.9 kg
Cables included AC
Remote control included Yes
Package width 801 mm
Package depth 142 mm
Package height 516 mm