Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
TCL 32V5C-UK
32" Television
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 32V5C-UK
- Screen (Inches/Type) - 32 Full HD QLED
- Operating System - Android TV
- Full HD: Crisp & sharp picture quality
- Android TV makes it easier to get more from your TV
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 465 x 715 x 180
F
Energy
Rating
TCL V5C Series: QLED Full HD HDR TV with Android TV
TCL V5C Series combines slim contemporary design, QLED and HDR Picture quality and the most advanced Smart TV system ever: Android TV.
Designed for those who do not want to compromise between elegance, image quality and easy access to the content they love, the TCL V5C Series will let all members of your family enjoy their favorite content.
TCL V5C Series provides a smarter viewing experience. Watch blockbuster movies, stream apps and enjoy multiplayer games.
| Type | 32" Television |
| Brand | TCL |
| Model | 32V5C-UK |
| EAN: | 5901292527983 |
| Full HD: Crisp & sharp picture quality | |
| Android TV makes it easier to get more from your TV. Choose from 400,000+ movies and shows from across streaming services. Cast photos, videos, and music from smart devices to your TV with Google Cast | |
| High-quality sonic performance is assured thanks to the inclusion of Dolby Audio Processing | |
| Equipped with Bluetooth and Google Cast (Chromecast) connectivity, enabling users to connect wireless devices with ease and cast from computers or smartphones | |
| Includes Y-foot supports on the base if needed, allowing viewers to arrange their screen wherever they desire, and ensuring a stable picture | |
| Completely flat screen with lightweight construction and a contemporary look, which will slot into living rooms seamlessly |
| Display diagonal | 81.3 cm (32) |
| HD type | Full HD |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | QLED |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Motion interpolation technology | PPI (Picture Performance Index) 1000 |
| LED backlight | Yes |
| LED backlighting type | QLED Pro |
| Response time | 30 ms |
| Progressive scan | Yes |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Display diagonal (metric) | 810 mm |
| Peak luminance ratio | 65% |
| Viewable size diagonal | 800 mm |
| Tuner type | Analog & digital |
| Analog signal format system | NTSC, PAL, PAL BG, PAL DK, PAL I, PAL L, SECAM, SECAM B/G, SECAM D/K, SECAM L |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 |
| Number of tuners | 1 tuner(s) |
| Auto channel search | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Android TV |
| Operating system version | 11.0 |
| Screen mirroring | Yes |
| Video on Demand (VOD) support | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version | 2.0.2 |
| Smart modes | Game, Sports |
| Built-in Chromecast | Yes |
| App distribution platform | Google Play |
| Video apps | Amazon Prime Video, Apple TV, Disney+, Google TV, HBO, HBO Max, Netflix, Paramount+, Rakuten TV, Twitch, Vimeo, YouTube |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Audio decoders | Dolby Audio, Dolby Digital Plus |
| Equalizer | Yes |
| Auto volume leveller | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP, HID |
| Browsing | Yes |
| Web browser | Yes |
| HID support | Yes |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Colour name | Brushed metal front |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| On/off switch | Yes |
| Frameless design | Yes |
| Introduction year | 2025 |
| Stand type | Legs stand |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Game mode | Yes |
| Teletext function | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Video formats supported | AVI, H.264, H.265, MKV, MP4, MPG, TS, VP9, WEBM, WMV |
| Audio formats supported | MP3, WMA |
| Image formats supported | BMP, HEIF, JPG, PNG |
| Video compression formats | AV1, H.263, H.264, H.265, MPEG1, MPEG2, MPEG4, VP8, VP9 |
| Picture processing technology | TCL IPQ 2.0 Engine |
| Processor cores | 4 |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| HDMI Quick Switch | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| HDCP | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Audio (L/R) out | 0 |
| Digital audio optical out | 1 |
| Digital audio coaxial out | 0 |
| Digital audio coaxial in | 0 |
| Headphone outputs | 1 |
| RF ports quantity | 2 |
| RF connector type | F, IEC |
| Common interface Plus (CI+) version | 1.4 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | T-link |
| AC (power) in | Yes |
| Voice control | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Programming period | 8 day(s) |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Number of OSD languages | 59 |
| On Screen Display (OSD) languages | Danish, Finnish, English, Norwegian, Swedish, Multi |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Basic hotel mode | Yes |
| ECO mode | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| On/Off timer | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Firmware upgradeable via | Network, USB |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 27 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 50 kWh |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Internal memory | 8000 MB |
| TCL technologies (AV/TV) | T-cast |
| Width (with stand) | 715 mm |
| Depth (with stand) | 180 mm |
| Height (with stand) | 465 mm |
| Weight (with stand) | 3.19 kg |
| Width (without stand) | 715 mm |
| Depth (without stand) | 75 mm |
| Height (without stand) | 422 mm |
| Weight (without stand) | 3.15 kg |
| Stand width | 683 mm |
| Stand depth | 180 mm |
| Warranty card | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Package width | 800 mm |
| Package depth | 122 mm |
| Package height | 520 mm |
| Package weight | 4.42 kg |
| TV frame colour | Black |
| Desktop stand | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Cables included | AC |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | RC733A |
| Smart Remote included | Yes |
| E-manual | Yes |
| Manual languages | Swedish, Norwegian, Finnish, English, Multi |
| Wi-Fi ready | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Battery weight | 15 g |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 75% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Battery technology | Alkaline |
| Country of origin | Poland |
| Digital Living Network Alliance (DLNA) certified | Yes |
Loading
You've added an item to your basket.