2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Morphy Richards 333202
Speed Steam 3000w Steam Generator Iron, Purple
£119
Save £30.99
Was £149.99
£125 with delivery
Service that goes further
- Product code: 333202
- 5.5 bar pump pressure
- The large 1. 7L removable water tank
- Ceramic Soleplate
- Auto Shut Off
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 261 x 224 x 394

| Type | Speed Steam 3000w Steam Generator Iron |
| Brand | Morphy Richards |
| Model | 333202 |
| EAN: | 5011832062819 |
| 5.5 bar pump pressure | |
| The large 1. 7L removable water tank | |
| Ceramic Soleplate | |
| Auto Shut Off | |
| Vertical Steam |
| Steam boost performance | 240 g/min |
| Soleplate type | Ceramic soleplate |
| Maximum steam pressure | 5.5 bar |
| Water tank capacity | 1.7 L |
| Removable water tank | Yes |
| Vertical steam function | Yes |
| Variable steam | Yes |
| Soleplate material | Ceramic |
| Auto shut-off | Yes |
| Cord length | 1.5 m |
| Cord storage | Yes |
| Cable length | 1.5 m |
| Water level indicator | Yes |
| Width | 224 mm |
| Depth | 394 mm |
| Height | 261 mm |
| Weight | 3.61 kg |
| Country of origin | China |
| Package width | 264 mm |
| Package depth | 444 mm |
| Package height | 324 mm |
| Package weight | 4.87 kg |
2 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.morphyrichards.co.uk/pages/product-registration.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
£119
Save £30.99
Was £149.99
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now for delivery in 4+ weeks
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.