10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hoover HO9DC3B308IN
Built-In Electric Double Oven, Stainless Steel, A Rated
Service that goes further
- Product code: 33703175
- Capacity (Usable Litres) - 65/40
- Electrical Connection - Hard-wired
- Hydro Easy Clean
- A+ energy class
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 885 x 595 x 568
Energy
Rating
| Type | Built-In Electric Double Oven |
| Brand | Hoover |
| Model | HO9DC3B308IN |
| Also known as: | 33703175 |
| EAN: | 8059019012964 |
| Note | We have a demonstration model of this item on display in our showroom available for you to view |
| Hydro Easy Clean | |
| A+ Energy Class | |
| Antifingerprint Stainless Steel |
| Number of ovens | 2 |
| Oven size | Small |
| Oven type | Electric |
| Oven net capacity | 40 L |
| Conventional cooking | Yes |
| Number of cooking programs | 4 |
| Oven 2 net capacity | 65 L |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Handle colour | Stainless steel |
| Knobs colour | Stainless steel |
| Door hinge | Down |
| Door material | Glass |
| Baking tray 1 depth | 35 mm |
| Number of grids | 1 |
| Timer type | Digital |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Power connection type | Hard-wired |
| Power plug type | Hard Wired |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Oven 2 energy efficiency class (old) | A |
| Width | 595 mm |
| Depth | 568 mm |
| Height | 885 mm |
| Weight | 44.4 kg |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 700 mm |
| Package height | 1000 mm |
| Package weight | 47.5 kg |
| Number of baking trays | 1 |
Important Product Information: This is a built in Double Oven; it needs to be built in at eye-level and will NOT fit underneath a worktop.
Hydro easy clean
Hydro Easy Clean is a new system to efficiently remove residual grease from the oven using steam power. You only need to fill the recess at the bottom of the oven with 300 ml of distilled water and activate the special 90 Hydro Easy Clean function, which only lasts 30 minutes. Once cooled down, you can remove any remaining dirt with a soft cloth.
Up to A+ energy class
Increase your cooking efficiency with lower energy consumption up to A+ energy class.
Antifingerprint stainless steel
The stainless steel used on Hoover ovens boasts a special anti-fingerprint treatment which makes the oven always look as good as new.
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to service.hoover.co.uk/register/ or telephone 0800 479 0764.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.