10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Haier H61D26L5HTX
Built-In Electric Single Oven, Black, A++ Rated
£699
Save £70
Was £769
Free Delivery
Spread the cost:
£58.25 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: 33704145
- Capacity (Usable Litres) - 78
- Electrical Connection - Hard-wired
- Energy efficiency class: A++
- BionicVision: In Door Camera
- Warranty - 10 years parts and 5 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 595 x 595 x 568
Energy
Rating
| Type | Built-In Electric Single Oven |
| Brand | Haier |
| Model | H61D26L5HTX |
| Also known as: | 33704145 |
| EAN: | 8059019101262 |
| Energy efficiency class: A++ | |
| BionicVision: In Door Camera | |
| Functions: 20+WiFi | |
| Oven capacity: 78L | |
| Display: Haier Colour UX TFT | |
| Controls: Touch | |
| Cleaning Tech: Hydro | |
| WiFi Controllable: Yes | |
| App: hOn | |
| Alexa/Google Home: Yes | |
| Temperature Range: 30C-300C | |
| Grill: Double | |
| Hinges: Soft-close & Soft Open | |
| AirFry Function | |
| Cooking Levels: 7 |
| Number of ovens | 1 |
| Oven size | Large |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 78 L |
| Total oven power | 3300 W |
| Oven net capacity | 78 L |
| Grill | Yes |
| Full surface grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Reheat function | Yes |
| Keep warm function | Yes |
| Pizza making function | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Oven power | 3300 W |
| Top heating | Yes |
| Top heating + Convection (single mode) | Yes |
| Top and bottom heating | Yes |
| Open door grilling | Yes |
| Closed door grilling | Yes |
| Cleaning type | Hydro |
| Number of shelves | 3 shelves |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Black |
| Control type | Touch, Wireless |
| Built-in display | Yes |
| Display type | TFT |
| Door hinge | Down |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Removable door glass | Yes |
| Number of glass door panels | 3 |
| Soft closing door | Yes |
| Number of grids | 1 |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Apps supported | hOn |
| Bluetooth | Yes |
| Connected load | 1 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 14 A |
| Power connection type | Hard-wired |
| Power plug type | Hard Wired |
| Energy efficiency class (old) | A++ |
| Bread making capability | Yes |
| Interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Haier technologies (cooking) | hOn app |
| Width | 595 mm |
| Depth | 568 mm |
| Height | 595 mm |
| Package width | 620 mm |
| Package depth | 646 mm |
| Package height | 665 mm |
Important Product Information: This is a built in Single Oven; it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
10 years parts and 5 years labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.haier.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £233 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.