10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Haier H6 ID25G3YTB2
Built-In Electric Single Oven with Pyrolytic Cleaning, Black, A++ Rated
£339
Save £140
Was £479
£359 with delivery
- Product code: 33704414/NP
- DAMAGED ITEM - WAS £479.00
- Capacity (Usable Litres) - 78
- Electrical Connection - Hard-wired
- Energy efficiency class: A++
- Functions: 20
- Warranty - 10 years parts and 5 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 595 x 595 x 548
Energy
Rating
| Type | Built-In Electric Single Oven |
| Brand | Haier |
| Model | H6 ID25G3YTB2 |
| Also known as: | 33704414 |
| EAN: | 0200000004072 |
| This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| Please see photographs of the product in above carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty. |
| Energy Efficiency Class: A++ | |
| Functions: 20 | |
| Oven Capacity: 78L | |
| Display: Haier Graphic Ux | |
| Controls: Touch | |
| Cleaning Tech: Pyro & Hydro | |
| Wifi Controllable: Yes | |
| App: Hon | |
| Temperature Range: 30C-300C | |
| Grill: Double | |
| Hinges: Soft-Close & Soft Open | |
| Airfry Function | |
| Cooking Levels: 6 | |
| Connected Load: 3300W |
| Number of ovens | 1 |
| Oven size | Large |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 78 L |
| Total oven power | 3300 W |
| Oven net capacity | 78 L |
| Grill | Yes |
| Full surface grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Keep warm function | Yes |
| Pizza making function | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Oven cooking method | Multitech |
| Oven power | 3300 W |
| Top heating | Yes |
| Bottom heating | Yes |
| Fast heat | Yes |
| Grill type | Dual circuit grill |
| Grill power | 1000 W |
| Conventional cooking | Yes |
| Number of cooking programs | 21 |
| Closed door grilling | Yes |
| Cleaning type | Pyrolytic + Steam |
| Cleaning technology | Pyroclean |
| Number of shelves | 5 shelves |
| Number of shelf positions | 6 |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Black |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| Door hinge | Down |
| Door material | Glass, Metal |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Removable oven door | Yes |
| Removable door glass | Yes |
| Number of glass door panels | 3 |
| Cool door | Yes |
| Door cooling fan | Yes |
| Number of grids | 4 |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer type | Digital |
| Delayed start timer | Yes |
| Timer modes | Cooking time, End cooking time, Timer |
| Easy to clean | Yes |
| Child lock | Yes |
| Residual heat indicator | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Energy efficiency class | A++ |
| Energy consumption (conventional) | 0.99 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.54 kWh |
| Connected load | 3300 W |
| Current | 16 A |
| Power connection type | Hard-wired |
| Bread making capability | Yes |
| Interior light | Yes |
| Lamp type | Halogen |
| Haier technologies (cooking) | Air Fry Function, Defrost Function, Hydro Easy Clean, Residual Heat Indicator, Soft closing door, Soft opening door, Telescopic Runners, Touch Control, hOn app |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 560 mm |
| Installation compartment height | 580 mm |
| Width | 595 mm |
| Depth | 548 mm |
| Height | 595 mm |
| Weight | 32.3 g |
| Package width | 620 mm |
| Package depth | 646 mm |
| Package height | 665 mm |
| Package weight | 34.2 kg |
| Telescopic rail included | Yes |
Important Product Information: This is a built in Single Oven; it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
10 years parts and 5 years labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.haier.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Damaged Item
This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
Please see photographs of the product in the images carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £113 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.