10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hoover HH64DBB3P
Ceramic Hob, Black
£249.99
Service that goes further
- Product code: 33801926
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 50.5 x 590 x 520
| Type | Ceramic Hob |
| Brand | Hoover |
| Model | HH64DBB3P |
| Also known as: | 33801926 |
| EAN: | 8016361961951 |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 590 mm |
| Hob type | Ceramic |
| Top surface type | Glass-ceramic |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 0 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Regular |
| Cooking zone 1 shape | Round |
| Cooking zone 1 position | Left rear |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 power | 1200 W |
| Cooking zone 2 type | Simmer |
| Cooking zone 2 shape | Round |
| Cooking zone 2 position | Left front |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 power | 700 W |
| Cooking zone 2 boost | 1000 W |
| Cooking zone 3 type | Regular |
| Cooking zone 3 shape | Rectangular |
| Cooking zone 3 position | Right rear |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 power | 1800 W |
| Cooking zone 4 type | Regular |
| Cooking zone 4 shape | Rectangular |
| Cooking zone 4 position | Right front |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 power | 1800 W |
| Regular cooking zone shape | Rectangular |
| Large cooking zone shape | Rectangular |
| Extra large high-speed cooking zone shape | Rectangular |
| Flexible cooking zone | Yes |
| Number of flexible cooking zones | 1 zone(s) |
| Combi zone | Yes |
| Number of simultaneously used cooking zones | 4 |
| Regular cooking zone | 1200 W |
| Large cooking zone | 1700 W |
| Extra large high-speed cooking zone | 1800 W |
| Control type | Touch |
| Control position | Top back |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Width | 590 mm |
| Depth | 520 mm |
| Height | 50.5 mm |
| Weight | 11 kg |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 490 mm |
| Installation compartment height | 46.5 mm |
| Package width | 690 mm |
| Package depth | 633 mm |
| Package height | 95 mm |
| Package weight | 12 kg |
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to service.hoover.co.uk/register/ or telephone 0800 479 0764.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.