10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Haier HAISJ64MC Series 2
59cm Induction Hob, Black
Service that goes further
- Product code: 33802774
- Connected to the hOn app
- Cook with me
- Multislider
- Power Plug - Hard Wired
- Warranty - 10 years parts and 5 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 60 x 590 x 520
| Type | Induction Hob |
| Brand | Haier |
| Model | HAISJ64MC Series 2 |
| Also known as: | 33802774, HAISJ64MC |
| EAN: | 8059019003504 |
| Note | We have a demonstration model of this item on display in our showroom available for you to view |
| Connected to the hOn app | |
| Cook with me | |
| Multislider |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 590 mm |
| Hob type | Zone induction hob |
| Top surface type | Glass-ceramic |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 0 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Regular |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 power | 1500 W |
| Cooking zone 1 boost | 2000 W |
| Cooking zone 2 type | Regular |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 power | 1500 W |
| Cooking zone 2 boost | 2000 W |
| Cooking zone 3 type | Regular |
| Cooking zone 3 position | Right rear |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 power | 1500 W |
| Cooking zone 3 boost | 2000 W |
| Cooking zone 4 type | Regular |
| Cooking zone 4 position | Right front |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 power | 1500 W |
| Cooking zone 4 boost | 2000 W |
| Cooking zone 5 type | Regular |
| Cooking zone 5 power source | Gas |
| Cooking zone 6 type | Simmer |
| Cooking zone 6 power source | Gas |
| Number of simultaneously used cooking zones | 4 |
| Knobs colour | Nickel |
| Pan support material | Glass |
| Boost function | Yes |
| Number of boosters | 4 |
| Pan detection | Yes |
| Control type | Touch |
| Control position | Top front |
| Built-in display | Yes |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power plug type | Hard Wired |
| Width | 590 mm |
| Depth | 520 mm |
| Height | 60 mm |
| Weight | 11 kg |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 490 mm |
| Installation compartment height | 52 mm |
| Installation compartment dimensions (WxDxH) | 560 x 490 x 52 mm |
| Package width | 645 mm |
| Package depth | 690 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 12 kg |
Your hob connected in the palm of your hand
Find your favorite cooking style with our set of professional tips and settings. Smart Recipes and Guided Cooking will help you cook top level dishes with a personal touch. Moreover, you can remotely control your cooking appliances anytime and anywhere.
Cook with me: your personal cooking assistant
A world of recipe beyond your reach! On our Haier app, you can choose between hundreds of recipes with assisted cooking and 30 special programs split into different food categories and preparation types.
An intuitive and stylish way to control induction hobs
What if you could have a user interface that is immediate to understand and pleasant to set? The Multislider of our induction is the most advanced and intuitive user interface that controls the cooking process.
10 years parts and 5 years labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.haier.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Induction Hobs
Induction hobs can be installed either flush or surface mounted. We are only able to install surface mounted hobs unless the worktop cut-out has already been prepared as per the example image below. If you're buying a replacement, it's likely you already have this in place.
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £30 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.