10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hoover HI642BCB
59cm Induction Hob, Black
£199
Service that goes further
- Product code: 33803376
- Touch Control Operation
- Power management function
- 9 power levels +booster
- Power Plug - Hard Wired
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 60 x 590 x 520
| Type | Induction Hob |
| Brand | Hoover |
| Model | HI642BCB |
| Also known as: | 33803376 |
| EAN: | 8059019078861 |
| Zone 1 (Top Left): 1200W (boost to 1500W) | |
| Zone 2 (Top Right): 1800W (boost to 2100W) | |
| Zone 3 (Bottom Left): 2300W (boost to 3000W) | |
| Zone 4 (Bottom Right): 1200W (boost to 1500W) | |
| Zone 5: N/A | |
| Touch Control Operation | |
| Power management function | |
| 9 power levels +booster | |
| Timer | |
| Pause Function | |
| Child Lock | |
| Over heating alert | |
| Over boil alert | |
| Residual heat indicators | |
| Connected Load: 7200W |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 600 mm |
| Hob type | Zone induction hob |
| Top surface type | Glass-ceramic |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 0 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Medium |
| Cooking zone 1 power | 1200 W |
| Cooking zone 2 type | Medium |
| Cooking zone 2 power | 1800 W |
| Cooking zone 3 type | Medium |
| Cooking zone 3 power | 2300 W |
| Cooking zone 4 type | Medium |
| Cooking zone 4 power | 1200 W |
| Finish type | Gloss |
| Frame type | Frameless |
| Boost function | Yes |
| Number of power levels | 9 |
| Pan detection | Yes |
| Overheat protection | Yes |
| Control type | Touch |
| Control position | Front |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LCD |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Hob on indicator | Yes |
| Residual heat indicator | Yes |
| Child lock | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Connected load (electric) | 7200 W |
| Current | 32 A |
| Power plug type | Hard Wired |
| Width | 590 mm |
| Depth | 520 mm |
| Height | 60 mm |
| Weight | 11 kg |
| Package width | 690 mm |
| Package depth | 645 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 12 kg |
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to service.hoover.co.uk/register/ or telephone 0800 479 0764.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Induction Hobs
Induction hobs can be installed either flush or surface mounted. We are only able to install surface mounted hobs unless the worktop cut-out has already been prepared as per the example image below. If you're buying a replacement, it's likely you already have this in place.
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.