10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hoover HIF84DCS
80cm Induction Hob, Black
£429
Service that goes further
- Product code: 33803414
- Control Operation: Multi Slider
- Flexi Zone: Yes
- Power Management: Yes
- Power Plug - Hard Wired
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 51 x 800 x 520
| Type | Induction Hob |
| Brand | Hoover |
| Model | HIF84DCS |
| Also known as: | 33803414 |
| EAN: | 8059019084800 |
| Zone 1 (Top Left): 2000W (boost to 3000W) | |
| Zone 2 (Top Right): 3000W (boost to 3300W) | |
| Zone 3 (Bottom Left): 2000W (boost to 3000W) | |
| Zone 4 (Bottom Right): 1200W (boost to 2000W) | |
| Bridging Zone (Left): 3000W (boost to 3700W) | |
| Control Operation: Multi Slider | |
| Flexi Zone: Yes | |
| Power Management: Yes | |
| WiFi Connected: Yes | |
| Power Levels: 14+booster | |
| Bridging Zone: Yes | |
| Timer: Yes | |
| Connected Load: 7400W |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 800 mm |
| Hob type | Zone induction hob |
| Top surface type | Glass-ceramic |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 0 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 position | Left rear |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 power | 2000 W |
| Cooking zone 1 boost | 3000 W |
| Cooking zone 2 position | Left front |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 power | 2000 W |
| Cooking zone 2 boost | 3000 W |
| Cooking zone 3 shape | Round |
| Cooking zone 3 position | Right rear |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 power | 2100 W |
| Cooking zone 3 boost | 3200 W |
| Cooking zone 4 shape | Round |
| Cooking zone 4 position | Right front |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 power | 1500 W |
| Cooking zone 4 boost | 2000 W |
| Flexible cooking zone | Yes |
| Boost function | Yes |
| Number of boosters | 4 |
| Control type | Touch |
| Control position | Front / Top front |
| Built-in display | Yes |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power plug type | Hard Wired |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Apps supported | hOn |
| Hoover technologies (cooking) | hOn app |
| Width | 800 mm |
| Depth | 520 mm |
| Height | 51 mm |
| Weight | 12.6 kg |
| Installation compartment width | 800 mm |
| Installation compartment depth | 520 mm |
| Installation compartment height | 51 mm |
| Package width | 930 mm |
| Package depth | 645 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 16.8 kg |
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to service.hoover.co.uk/register/ or telephone 0800 479 0764.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Induction Hobs
Induction hobs can be installed either flush or surface mounted. We are only able to install surface mounted hobs unless the worktop cut-out has already been prepared as per the example image below. If you're buying a replacement, it's likely you already have this in place.
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.