10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Haier HWS42GDAU1
Wine Cooler, Black, G Rated
£499
Service that goes further
- Product code: 34004784
- Maximum Capacity (Standard Wine Bottle) - 42
- Natural Airflow System
- Anti-vibration system
- G Class
- Warranty - 10 years parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 820 x 497 x 585
Energy
Rating
| Type | Wine Cooler |
| Brand | Haier |
| Model | HWS42GDAU1 |
| Also known as: | 34004784 |
| EAN: | 6930265310528 |
| Natural Airflow System | |
| Anti-vibration system | |
| G Class | |
| 3D Lighting System | |
| LED lighting |
| Appliance placement | Freestanding |
| Housing colour | Black |
| Inner colour | Black |
| Number of shelves | 5 shelves |
| Number of doors | 1 door(s) |
| Product colour | Black |
| Door colour | Black, Transparent |
| Handle colour | Black |
| Housing material | Glass, Metal |
| Shelves material | Wood |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Glass type | Anti UV |
| Built-in fan | Yes |
| Frame | Yes |
| Number of compressors | 1 |
| Bottles capacity | 42 bottle(s) |
| Product type | Compressor wine cooler |
| Number of temperature zones | 2 |
| Temperature range (zone 1) | 5 - 20 °C |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 37 dB |
| Temperature range (zone 2) | 5 - 20 °C |
| Temperature (min) | 5 °C |
| Temperature (max) | 20 °C |
| Anti-vibration system | Yes |
| Interior light | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Adjustable shelves | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Visual alarms | Yes |
| Lamp type | LED |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Apps supported | hOn |
| Electronic control | Yes |
| Energy efficiency class | G |
| Annual energy consumption | 142 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 2240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 497 mm |
| Depth | 585 mm |
| Height | 820 mm |
| Weight | 41 kg |
| Package width | 535 mm |
| Package depth | 632 mm |
| Package height | 632 mm |
| Package weight | 44 kg |
10 years parts and 2 years labour, subject to registration within 28 days of purchase.To activate your warranty go to www.haier.registermyguarantee.com/dgx-frp-haier/appliance-details.
10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.