10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Haier HWS77GDAU1
Wine Cooler, Black, G Rated
£549
Save £150.99
Was £699.99
Free Delivery
Spread the cost:
£45.75 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Order now and get this from Wed 27th May
Installation & Recycling Available**
Protection available from £4.99 p/m
Flexible Finance Options
£45.75 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: 34004785
- Maximum Capacity (Standard Wine Bottle) - 77
- hOn APP
- G Class
- Anti-vibration system
- Warranty - 10 years parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1270 x 497 x 585
Energy
Rating
| Type | Wine Cooler |
| Brand | Haier |
| Model | HWS77GDAU1 |
| Also known as: | 34004785 |
| EAN: | 6930265310511 |
| hOn APP | |
| G Class | |
| Anti-vibration system | |
| Door locking system | |
| 3D Lighting System |
| Appliance placement | Freestanding |
| Housing colour | Black |
| Inner colour | Black |
| Number of shelves | 7 shelves |
| Number of doors | 1 door(s) |
| Product colour | Black |
| Door colour | Black |
| Handle colour | Black |
| Housing material | Metal |
| Shelves material | Wood |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Glass type | Anti UV |
| Built-in fan | Yes |
| Frame | Yes |
| Number of compressors | 1 |
| Bottles capacity | 77 bottle(s) |
| Product type | Compressor wine cooler |
| Number of temperature zones | 2 |
| Temperature range (zone 1) | 5 - 20 °C |
| Climate class | ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 37 dB |
| Temperature range (zone 2) | 5 - 20 °C |
| Temperature (min) | 5 °C |
| Temperature (max) | 20 °C |
| Anti-vibration system | Yes |
| Interior light | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Locking | Yes |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Adjustable shelves | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Visual alarms | Yes |
| Lamp type | LED |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Apps supported | hOn |
| Electronic control | Yes |
| Energy efficiency class | G |
| Annual energy consumption | 152 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Energy efficiency index (EEI) | 172 |
| Width | 497 mm |
| Depth | 585 mm |
| Height | 1270 mm |
| Weight | 53.5 kg |
| Package width | 535 mm |
| Package depth | 632 mm |
| Package height | 632 mm |
| Package weight | 58.5 kg |
10 years parts and 2 years labour, subject to registration within 28 days of purchase.To activate your warranty go to www.haier.registermyguarantee.com/dgx-frp-haier/appliance-details.
10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Wed 27th May
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.