10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Haier HFR5719EWPB
FD 70 Series 5 American Fridge Freezer, Black, E Rated, Non-Plumbed
£529
Save £150
Was £679
£549 with delivery
Spread the cost:
£44.09 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: 34005178/NP
- NO PACKAGING - WAS £679.00
- Net Capacity - Fridge 304 Litres/Freezer 140 Litres
- E Class
- My Zone Plus
- Water dispenser
- Warranty - 10 years parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1900 x 700 x 675
Energy
Rating
| Type | American Fridge Freezer |
| Brand | Haier |
| Model | HFR5719EWPB |
| Also known as: | 34005178 |
| EAN: | 0200000002054 |
| This item has been found in our warehouse with damaged packaging. | |
| It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty. |
| E Class | |
| My Zone Plus | |
| Water dispenser | |
| Gently air flow | |
| Touch Display |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | French door |
| Product colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | Slate Black |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | On door |
| Shelves material | Tempered glass/Metal |
| Adjustable shelves | Yes |
| Shelf finish type | Metallic frame |
| Door balconies material | Plastic |
| Number of adjustable shelves | 3 |
| Total net capacity | 444 L |
| Climate class | T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 37 dB |
| Water dispenser | Yes |
| Dispenser placement | Thru the door |
| Water supply type | Water tank |
| Fridge net capacity | 304 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 5 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 3 |
| Egg balcony | Yes |
| Number of egg balconies | 2 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Freezer net capacity | 140 L |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezing capacity | 10 kg/24h |
| Storage time during power failure | 12 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 2 |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Fast freeze function | Yes |
| Multi-Airflow system (freezer) | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 298 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power plug type | Type G |
| AC input voltage | 230 V |
| Current | 1.5 A |
| Width | 700 mm |
| Depth | 675 mm |
| Height | 1900 mm |
| Weight | 95 kg |
| Package width | 773 mm |
| Package depth | 770 mm |
| Package height | 1972 mm |
| Package weight | 103 kg |
| Country of origin | China |
| Adjustable thermostat | Yes |
E Class
Choosing Haiers E Class Refrigerators means saving energy, improving performance efficiency and respecting the environment. -20% consumption compared to the F Class.
Adjust the compartment's temperature according to your needs
MyZone is a result of Haiers dedication to continual improvement, constant innovation and always exceeding our customers expectations. It allows you to adjust the temperature within the compartment quickly and easily depending on your storage needs at the time. With a simple touch, just choose the temperature according to your requirements.
Fresh water in an instant
The automatic water dispensers provide clean filtered water whenever you want. Cold drinks in an instant!
Keep control in style
An easy-to-use digital touch screen allows you to control the conditions inside your refrigerator without opening the door. Thanks to this useful feature, you can set the temperature of the fridge and freezer independently with a simple touch.
10 years parts and 2 years labour, subject to registration within 28 days of purchase.To activate your warranty go to www.haier.registermyguarantee.com/dgx-frp-haier/appliance-details.
10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Customers also bought
No Packaging Item
This item has been found in our warehouse with damaged packaging.
It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 3rd April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.69
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £176.33 with a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.