10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Haier HDPW5620ANPD
No Frost Fridge Freezer, 70/30, Grey, A Rated
Retail Price
£849
Free Delivery
Spread the cost:
£70.75 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: 34005575
- Net Capacity - Fridge 289 Litres/Freezer 120 Litres
- Gently air flow
- Dedicated drawers
- Extra capacity
- Warranty - 10 years parts and 5 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 2050 x 595 x 667
Energy
Rating
| Type | No Frost Fridge Freezer |
| Brand | Haier |
| Model | HDPW5620ANPD |
| Also known as: | 34005575 |
| EAN: | 6901018088612 |
| Gently air flow | |
| Dedicated drawers | |
| Extra capacity | |
| Haier Artificial Intelligence | |
| Double setting external display |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Display placement | On door |
| Shelves material | Glass |
| Door balconies material | Plastic |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Door gasket type | Snap-in gasket |
| Number of adjustable shelves | 3 |
| Total net capacity | 409 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Holiday function | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Fridge net capacity | 289 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 3 |
| Door bottle balcony | Yes |
| Smart Cool function | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 120 L |
| Freezing capacity | 10 kg/24h |
| Storage time during power failure | 16 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer drawers quantity | 3 |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Apps supported | hOn |
| Energy efficiency class | A |
| Annual energy consumption | 114 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 595 mm |
| Depth | 667 mm |
| Height | 2050 mm |
| Weight | 109 kg |
| Package width | 663 mm |
| Package depth | 748 mm |
| Package height | 2144 mm |
| Package weight | 117 kg |
| No Frost system | Yes |
| Control position | External |
Long lasting freshness
Preserve your food's taste and texture with Air Surround* technology. It uses special outlets on the sides of the cabinet to help distribute cool air more evenly throughout the fridge. This helps prevent your food from drying out, so it's as crisp, juicy, and delicious as the day you bought it. *Test results issued by an independent external technical laboratory comparing a refrigerator with Total No Frost Circle + technology to a refrigerator with direct flow technology.
Superior food preservation with specialized cooling zones
Take control of your food preservation. With My Zone, you can customize compartment temperatures for maximum freshness with just one touch, while the Humidity Zone maintains an ideal 90% humidity level, preserving the quality of your fruits and vegetables for longer periods.
Maximise capacity and efficiency for all your needs
Unlock more space with Haier's Bottom Mount 2D 60 PRO. With its cleverly designed 60cm width, this fridge offers extra capacity that's perfect for stocking up on groceries or preparing for gatherings with friends and family. Also, our innovative foldable shelves take organisation to the next level, effortlessly adapting to accommodate your storage needs, ensuring that every inch of space is utilised efficiently.
Anticipate your freshness needs
In every Haier smart home, tailor-made solutions provide best life experience for end-users, creating a cool and rich experience in your smart living room and kitchen. hOn app makes the customer experience a brand new set of opportunities to unleash an infinite set of interactions between the customer and the product, and within the device and the entire product range. Thanks to hOn app, Artificial Intelligence and wifi connectivity, Haier offers innovative functions that anticipate your need for freshness.
Select the right temperature
The refrigerator has a display on the top where you can independently set the temperature of the fridge (from 2C to 8C) and the freezer (from -16C to -24C). From the display it's possible to set more other features as holiday, eco, super cool, super freeze and connect your refrigerator to WIFI thanks to the new app hOn.
Loading
10 years parts and 5 years labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.haier.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Sun 24th May
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £40 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

You've added an item to your basket.