10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hoover HHSBSO-6174XK-1 500 Maxi
American Fridge Freezer, Stainless Steel, E Rated, Non-Plumbed
£549.99
Save £50
Was £599.99
Free Delivery
Spread the cost:
£45.84 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Low Stock
Free or Next Day Delivery from 28th April*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £6.39 p/m
Flexible Finance Options
£45.84 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: 34005681
- Net Capacity - Fridge 347 Litres/Freezer 185 Litres
- E class
- Total No Frost system
- Touch Control Display
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1770 x 900 x 660

Energy
Rating
| Type | American Fridge Freezer |
| Brand | Hoover |
| Model | HHSBSO-6174XK-1 500 Maxi |
| Also known as: | 34005681, HHSBSO6174XK1 500 Maxi, HHSBSO-6174XK-1, HHSBSO6174XK1 |
| EAN: | 8059019089430 |
| E class | |
| Total No Frost system | |
| Touch Control Display |
| Product colour | Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Shelves material | Glass |
| Number of adjustable shelves | 5 |
| Total net capacity | 532 L |
| Climate class | ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Fridge net capacity | 347 L |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Freezer net capacity | 185 L |
| Freezing capacity | 10 kg/24h |
| Storage time during power failure | 9 h |
| Star rating | 4* |
| Freezer number of shelves/baskets | 2 |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Fast freeze function | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 313 kWh |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Current | 1.5 A |
| Width | 900 mm |
| Depth | 660 mm |
| Height | 1770 mm |
| Weight | 88 kg |
| Package width | 972 mm |
| Package depth | 770 mm |
| Package height | 1862 mm |
| Package weight | 96 kg |
| Hoover technologies (food storage) | Multi Air Flow, Number of Adjustable Shelves, Super Cool, Super Freeze, Total No Frost, Touch Controls |
| No Frost system | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to service.hoover.co.uk/register/ or telephone 0800 479 0764.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 28th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£6.39
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £183.33 with a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.