10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Haier HCR39F19ENPT
American Fridge Freezer, Black, E Rated, Non-Plumbed
£749
Free Delivery
Spread the cost:
£62.42 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: 34005972
- Net Capacity - Fridge 420 Litres/Freezer 231 Litres
- T-ABT
- My Zone personalised drawer
- Humidity Zone
- Warranty - 10 years parts and 5 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1905 x 908 x 748
Energy
Rating
| Type | American Fridge Freezer |
| Brand | Haier |
| Model | HCR39F19ENPT |
| Also known as: | 34005972 |
| EAN: | 6901018096617 |
| T-Abt | |
| My Zone personalised drawer | |
| Humidity Zone | |
| Air Sorround | |
| Extra contents on hOn app |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | Multi door |
| Product colour | Black |
| Number of doors | 4 door(s) |
| Built-in display | Yes |
| Child lock | Yes |
| Control type | Touch |
| Display placement | On door |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Total net capacity | 651 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Holiday function | Yes |
| Fridge net capacity | 420 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 6 |
| Egg balcony | Yes |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Freezer net capacity | 231 L |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezing capacity | 12 kg/24h |
| Storage time during power failure | 12 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 2 |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer drawers quantity | 4 |
| Fast freeze function | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Convertible compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Apps supported | hOn |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 350 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 1.8 A |
| Width | 908 mm |
| Depth | 748 mm |
| Height | 1905 mm |
| Weight | 118 kg |
| Package width | 976 mm |
| Package depth | 815 mm |
| Package height | 2005 mm |
| Package weight | 129 kg |
| Haier technologies (food storage) | Air Surround, Humidity Zone, MyZone, T-ABT®, Total No Frost, hOn app |
Keep your fridge bacteria-free so flavours last longer
Haier's exclusive T-ABT® leverages the natural properties of the minerals tourmaline and cordierite ions into your refrigerator's air flow, eliminating up to 99.9% of bacteria. A clean airflow prevents food cross-contamination, helps to maintain their original flavours hygiene and protecting your health.
The food you choose at the temperature you choose
Slide between Meat&Fish, Quick Cool or Fruit&Veg modes, to store the food you choose at its ideal temperature.
Keeps your fruit and vegetables fresher two times longer*
Haiers practical Humidity Zone keeps your fruit and vegetables fresher two times longer*. This happens thanks to HCS (Humidity Control System) Technology, a plant fiber membrane that can keep moisture at 90% and automatically manages the right humidity. This avoids any condensed water inside the drawer. By keeping the humidity within the compartment at 90%, it still allows cool air to circulate, so you store your groceries and also maintain their nutritional content for longer. *as certified by VDE N ID.40046454
Keep food taste, consistency and juiciness up to 99%*
With Haier Air Surround Fresher Tech, the air flows all around the refrigerator in a more gently and soft way. Thanks to the special lateral outlets, from where the air is spreaded, this system homogeneously distributes cold air embracing the food in the whole fridge cavity thus avoiding direct flow on food and without causing weight loss and food drying. Thats why Haier Air Surround maintains food taste, consistency and juiciness up to 99%* after 7 days like Day 1. *Test issued by an independent external technical laboratory, comparing Air Surround with Direct Flow technology (Haier Group models: CFE735CSJ and CVBN6184WBF/S1)
Discover a world of contents on the hOn App
Improve food care and revolutionise the experience of your refrigerator by discovering the contents of the hOn app.
E Class
Choosing Haiers E Class Refrigerators means saving energy, improving performance efficiency and respecting the environment. -20% consumption compared to the F Class.
10 years parts and 5 years labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.haier.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 29th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £249.67 with a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.