10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hoover HONSQ2T918EWXK
American Fridge Freezer, Silver, E Rated, Non-Plumbed
£649
Save £50.99
Was £699.99
Free Delivery
Spread the cost:
£54.09 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Low Stock
Free or Next Day Delivery from 6th April*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £6.39 p/m
Flexible Finance Options
£54.09 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: 34006127
- Net Capacity - Fridge 331 Litres/Freezer 192 Litres
- Always fresh water
- Total No Frost system
- Silent inverter compressor
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1775 x 908 x 647
Energy
Rating
| Type | American Fridge Freezer |
| Brand | Hoover |
| Model | HONSQ2T918EWXK |
| Also known as: | 34006127 |
| EAN: | 8059019119519 |
| Always fresh water | |
| Total No Frost system | |
| Silent inverter compressor | |
| E class |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | American door |
| Product colour | Silver |
| Door assembly | Door-on-door |
| Control type | Touch |
| Adjustable shelves | Yes |
| Total net capacity | 523 L |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 37 dB |
| Water dispenser | Yes |
| Total gross capacity | 523 L |
| Fridge net capacity | 331 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Fridge gross capacity | 331 L |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 3 |
| Egg tray | Yes |
| Number of egg trays | 1 |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Freezer net capacity | 192 L |
| Freezer position | Side-placed |
| Freezing capacity | 10 kg/24h |
| Storage time during power failure | 6 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 2 |
| Freezer gross capacity | 192 L |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer door balconies | 3 |
| Freezer number of vegetable drawers | 2 |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 320 kWh |
| Width | 908 mm |
| Depth | 647 mm |
| Height | 1775 mm |
| Weight | 85 kg |
| Package width | 980 mm |
| Package depth | 716 mm |
| Package height | 1888 mm |
| Package weight | 95 kg |
| Hoover technologies (food storage) | Adjustable door balconies, Super Cool, Total No Frost |
| No Frost system | Yes |
| Interior light | Yes |
| Country of origin | China |
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to service.hoover.co.uk/register/ or telephone 0800 479 0764.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 6th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£6.39
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £216.33 with a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.