Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hoover HONCQ3T518ENXK
Fridge Freezer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 34006137
- Net Capacity - Fridge 196 Litres/Freezer 110 Litres
- Total no frost - No more defrosting
- 306 litre capacity Holds 17 bags of food shopping
- Flexi Fresh Area - Adjustable Temperature Zone
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1850 x 545 x 622
Energy
Rating
| Type | Fridge Freezer |
| Brand | Hoover |
| Model | HONCQ3T518ENXK |
| Also known as: | 34006137 |
| EAN: | 8059019120102 |
| Total no frost - No more defrosting | |
| 306 litre capacity Holds 17 bags of food shopping | |
| Flexi Fresh Area - Adjustable Temperature Zone | |
| Flexi Storage Area - Customise your Space | |
| Circle Fresh Long-lasting freshness | |
| Aria Clear Odor-free food storage | |
| hOn App - Content Only |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Silver |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | Inside |
| Adjustable shelves | Yes |
| Shelf finish type | Metallic frame |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Total net capacity | 306 L |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Fridge net capacity | 196 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Fridge gross capacity | 196 L |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Egg tray | Yes |
| Fridge door balconies | 2 |
| Number of egg trays | 1 |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 110 L |
| Freezing capacity | 5 kg/24h |
| Storage time during power failure | 9 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer gross capacity | 110 L |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer drawers quantity | 4 |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 244 kWh |
| Width | 545 mm |
| Depth | 622 mm |
| Height | 1850 mm |
| Weight | 58 kg |
| Package width | 584 mm |
| Package depth | 672 mm |
| Package height | 1945 mm |
| Package weight | 65 kg |
| Country of origin | China |
| Split type | 50/50 |
Perfect temperature for every food
Keep every ingredient at its best with Flexi Fresh Area customisable drawer, sliding between two settings: Meat&Fish or Fruit&Veg, depending on the food stored inside.
Adaptable dividers for flawless organisation
Smart, flexible storage at the bottom of your fridge effortlessly customisable to organise drinks neatly or accommodate large pizza boxes without compromise.
Food fresh longer with Circle Fresh
Circle Fresh technology maintains the taste, juiciness and texture of foods, which look like freshly picked produce. Thanks to lateral airflow technology, temperature and freshness are guaranteed, preventing drying out.
Fresh air, no odours
Aria Clear filter that neutralizes and eliminates odours in the fridge, preventing flavour contamination and ensuring a fresh environment for food storage.
Discover a world of contents with the hOn App
The hOn App revolutionises your refrigerator experience, offering a range of innovative features designed to improve food care and optimise refrigerator's performance.
E CLASS
In compliance with the New Energy Label, this E class refrigerator reduces consumption up to 20% compared to a F class, saving energy and protecting the environment.

Loading
You've added an item to your basket.